Koty to czyściochy. Zostawianie własnych odchodów na wierzchu nie jest w ich stylu. W naturalnym środowisku pieczołowicie zagrzebują je w piasku. W domu potrzebują podobnych warunków.
Wypełnianie kuwety piaskiem nie jest jednak dobrym pomysłem. Dlaczego? Ponieważ takie podłoże nie pochłania dobrze zapachów i łatwo roznosi się po mieszkaniu. Do tego z łatwością przylepia się do ścianek pojemnika, więc okresowe czyszczenie kuwety zmienia się w niezły horror.
Właśnie dlatego wymyślono żwirek dla kota, który w kontakcie z kocim moczem formuje się w łatwe do usunięcia grudki. Zobacz, jak znaleźć taki, który będzie idealny dla Ciebie i Twojego pupila. Sprawdź też, jak go prawidłowo używać.
Jak wybrać zbrylający żwirek dla kota?
Metodą prób i błędów. Naprawdę nie ma innej drogi. W większości przypadków koty nie są wybredne. Do kuwety wędrują zupełnie odruchowo, nawet nie trzeba ich tego specjalnie uczyć. Niestety zdarza się, że wybrany żwirek nie przypadnie im do gustu. W takim przypadku trzeba będzie po prostu spróbować czegoś innego.
Na początku unikaj silikatowych żwirków dla kota. Ich struktura nie jest zbyt przyjemna dla delikatnych, kocich łapek. Zdarza się, że zwierzak go zaakceptuje. Masz jednak inne możliwości.
Naturalne żwirki dzielimy na bentonitowe i drewniane. Oba rodzaje żwirku występują w wersji zbrylającej, co bardzo ułatwia utrzymanie czystości w kuwecie i w jej pobliżu. Dobrze radzą sobie również z neutralizacją nieprzyjemnych zapachów. Różnica polega na tym, że niewielkie ilości roślinnego, drewnianego żwirku dla kota teoretycznie można spuszczać w toalecie. Żwirku bentonitowego w toalecie spuścić nie można, gdyż zapchałby rury.
Żwirek dla kota – jak często zmieniać?
Zawsze wtedy, gdy żwirek jest już tak wilgotny, że traci swoje właściwości pochłaniania zapachów. Jeśli masz jednego kota, żwirek wymieniaj co najmniej raz na dwa tygodnie. Przy kilku pupilach korzystających z tej samej kuwety podziel ten czas przez ich liczbę.
Przy dwóch kotach wymiana będzie konieczna co tydzień. Przy siedmiu – co drugi dzień, choć w takim przypadku lepszym rozwiązaniem jest kilka kuwet. Jest to oczywiście przybliżony termin graniczny, pomaga jednak przy obliczeniach, ile żwirku dla kota kupić na miesiąc.
Na ile starcza żwirek dla kota?
Na to pytanie i tak najlepiej odpowiesz sobie po kilku miesiącach praktyki. Kuwetę trzeba wypełnić żwirkiem co najmniej na wysokość około 5 cm. Im więcej żwirku dla kota, tym większy komfort przy korzystaniu z kociej toalety.
Z naszych doświadczeń wynika, że 10 l żwirku drewnianego starcza przy dwóch kotach na około miesiąc. Żwirek bentonitowy ma nieco mniejszą wydajność. Ale jest tańszy, więc koszty użytkowania wypadają podobnie.
Gdzie wyrzucać żwirek dla kota?
Do pojemnika na odpady zmieszane. Nigdy nie wyrzucaj żwirku razem z odpadami bio, ponieważ nie jest to zgodne z polskimi wytycznymi. Polskie prawo zabrania również wyrzucania żwirku dla kota do toalety.
Dlaczego na opakowaniu drewnianego żwirku dla kota widzisz więc informację o tym, że można to robić? Ponieważ w innych krajach jest to dopuszczalne. Oczywiście w niewielkich ilościach. Przy okresowym czyszczeniu całej kociej toalety żwirek zawsze trzeba wyrzucić do śmietnika.
Gdzie znaleźć dobry żwirek i przydatne akcesoria?
Wiesz już wszystko, co jest Ci niezbędne, by dokonać przemyślanego zakupu. Żwirków dla kota jest jednak cała masa i nawet w obrębie jednego typu można się w tym pogubić. Mieliśmy ten sam problem. Założyliśmy więc sklep zoologiczny https://bazarpupila.pl/. W naszej ofercie znajdziesz tylko sprawdzone i chwalone przez nas produkty.
Zajrzyj do nas i złóż zamówienie. Gwarantujemy, że otrzymasz towar o jakości, która znacznie przewyższa cenę. Dlaczego? Bo sami mamy zwierzaki i uważamy je za ważnych członków rodziny. Chcemy dla nich jak najlepiej i to samo oferujemy innym pupilom.