Zabiegi pielęgnacyjne u kotów – zęby, pazury i sierść

Zabiegi pielęgnacyjne u kotów nie tylko zapewniają zwierzęciu atrakcyjny wygląd, ale przede wszystkim wpływają na jego stan zdrowia i funkcjonowanie. Powszechnie wiadomo, że bakterie z jamy ustnej zwierzęcia mogą wywołać stan zapalny, za długie pazury utrudniać poruszanie się, a skołtuniona sierść sprzyjać chorobom skóry. Sprawdź, w jaki sposób zadbać o zęby, pazury i sierść u kota.

Jak dbać o jamę ustną kota?

Specjaliści podkreślają, że niedostateczna higiena jamy ustnej u kota wiąże się z ryzykiem powstawania kamienia nazębnego, próchnicy, stanów zapalnych dziąseł, a w ciężkich przypadkach transmisji chorobotwórczych bakterii do krwi zwierzęcia i zaatakowania narządów niezwiązanych bezpośrednio z jamą ustną. O stan zębów i otaczających je tkanek u kotów można zadbać na kilka sposobów. Można myć mruczkom zęby z użyciem specjalnej pasty i szczoteczki przeznaczonej dla małych dzieci z miękkim włosiem. Jeśli spotkasz się z oporem ze strony kota, a to wysoce prawdopodobne, zwłaszcza gdy zwierzę od małego nie było przyzwyczajane do mycia zębów, warto spróbować innych rozwiązań. Możesz dodawać kotu do wody specjalny płyn do usuwania kamienia nazębnego, użyć enzymatycznych past, które nie wymagają szczotkowania, czy podawać kotu zabawki czyszczące zęby.

Jak dbać o kocie pazury?

Niewątpliwie ważnym elementem pielęgnacji mruczków jest przycinanie im pazurów. Zastanawiasz się, kiedy i jak obcinać kotu pazury? Zabiegu tego z reguły nie wymagają koty wychodzące na dwór i chętnie korzystające z drapaków. Naturalnym zjawiskiem jest ścieranie się pazurów w kontakcie z twardą nawierzchnią. Przycinania wymagają zwierzęta niewychodzące z domu, które nie mają możliwości samodzielnego „przypiłowania” pazurów. Do ich przycinania dostępne są specjalne akcesoria – nożyczki, obcinaczki, gilotynki, pilniki elektryczne. Podczas zabiegu należy być bardzo ostrożnym, ponieważ okolice kocich łap są bardzo wrażliwe na dotyk. Przycinanie kocich pazurów najlepiej wykonywać, trzymając kota na kolanach, dzięki czemu będzie czuł się bezpieczniej. Warto go zająć, podając ulubiony smakołyk. Obcina się wyłącznie białą/szarą, najbardziej wystającą część pazura. Dalej znajduje się rdzeń, w którym są nerwy i naczynia krwionośne, niezbędne do odbioru bodźców z zewnątrz. 

Jak dbać o sierść kota?

Specjalnej pielęgnacji wymaga również kocia sierść. Konieczne jest jej wyczesywanie, które powinno być regularne zwłaszcza w przypadku mruczków o gęstej, zwartej i długiej sierści. Podczas czesania należy skupić się zarówno na dłuższym włosie okrywowym, jak i znajdującym się pod nim podszerstku. Koty powinno czesać się średnio raz w tygodniu, a w okresie wzmożonego linienia kilka razy tygodniowo. Rasy kotów o bogatej okrywie włosowej wymagają niekiedy nawet codziennego szczotkowania. Zabieg ten pozwala nie tylko na ograniczenie sierści brudzącej dom, ale też połykania jej przez zwierzę. Zapobiega też gromadzeniu się w niej zanieczyszczeń, co sprzyja stanom zapalnym skóry. Do czesania kota wykorzystać można różne rodzaje szczotek lub rękawic. A czy trzeba kota kąpać? Tylko wtedy, gdy bardzo się ubrudzi, w innych wypadkach sam zadba o czystość sierści. Można mu w tym pomóc, używając dedykowanych temu chusteczek czy sprayów.

Poprzedni post Woliera dla kota – skuteczna ochrona dla Twojego pupila!
Następny post Jak powinien być zrobiony drapak dla kota?