Woliera dla kota – skuteczna ochrona dla Twojego pupila!

Koty to zwierzęta, które mają w sobie mnóstwo dzikiego instynktu po swych przodkach. Dlatego też uwielbiają nie tylko leniuchować, ale i polować i cieszyć się dużą przestrzenią. Niestety, lecz w warunkach domowych nie stworzymy pupilowi środowiska, które spełni te potrzeby w 100%. Na szczęście jest inne rozwiązanie i są nim właśnie woliery. Dlaczego warto zdecydować się na ich budowę? Jak wybrać odpowiednią siatkę? Sprawdź to! 

Woliera dla kota — co to jest i po co się ją stosuje?

Woliera to nic innego jak wielkowymiarowa klatka dla kota. Można właściwie stwierdzić, że jest to taki koci wybieg, który stanowi przestrzeń do zabawy, obserwowania przyrody, biegania i spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Woliera dla kota zbudowana jest ze szkieletu oraz specjalnej siatki o drobnych oczkach. Najczęściej wykorzystuje się siatkę polietylenową. Taka konstrukcja zapewnia zwierzakowi całkowite bezpieczeństwo i uniemożliwia jego ucieczkę. Warto zaznaczyć, że woliera jest całkowicie zabudowana, ponieważ siatka postawiona jest nie tylko dookoła konstrukcji, ale też na jej ”suficie”. Nie ma więc obaw, że kot zrobi sobie krzywdę, wspinając się po siatce.

Siatka woliera to doskonałe rozwiązanie, ponieważ pozwala stworzyć kotom idealne miejsce do zabawy i odpoczynku na świeżym powietrzu. I właśnie w tym też celu się ją buduje. To bardzo ważne, ponieważ koty to zwierzęta, które potrzebują przebywać nie tylko w domu, ale też właśnie w naturalnym środowisku.

Wolierę dla kota można zamontować w różnych miejscach. Duża ilość miejsca i naturalne warunki sprawiają, że najczęściej buduje się ją w ogrodzie. Jednak jeśli nie masz własnego ogrodu, to nie jest to wcale przeszkoda, ponieważ taką siatkę zamotujesz także bez problemu na ganku, patio czy na tarasie. Co ciekawe, takie rozwiązanie można zastosować nawet na balkonie, dzięki czemu sprawdzi się nawet, jeśli mieszkasz w bloku.

Jak zrobić wolierę?

Wolierę dla kota możesz zrobić samodzielnie lub zamówić ją u firmy, która specjalizuje się w tworzeniu takich konstrukcji. Oba te rozwiązania mają swoje mocne strony. Jeśli nie masz doświadczenia w tego typu pracach, postaw na zamówienie gotowej woliery. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i będziesz mieć pewność, że będzie ona wykonana z dużą dokładnością, a dzięki temu będzie też w pełni bezpieczna dla Twojego pupila. Minusem tego rozwiązania jest z pewnością cena. Tutaj trudno określić średni koszt, ponieważ jest on zależny od wielu czynników, takich jak choćby ilość i rodzaj materiałów oraz sama usługa. Bez wątpienia za siatkę na wymiar zapłacisz znacznie więcej, niż gdy wykonasz ją samodzielnie.

Czy samodzielne zrobienie woliery dla kota jest trudnym zadaniem? Jeśli zdarzało Ci się już wykonywać drobne naprawy, czy też remontować mieszkanie, to z pewnością na spokojnie poradzisz sobie także z tym zadaniem. Najważniejsze jest to, by dobrze pobrać wymiary i wybrać odpowiednie materiały do budowy klatki dla kota. Oczywiście przy budowie potrzebne będą Ci narzędzia. Może przydać Ci się także pomoc asystenta — jeśli znasz kogoś takiego, to z pewnością będzie Ci znacznie łatwiej.

Jaką wolierę dla kota wybrać?

Woliery dla kotów nie są gotowymi produktami. To konstrukcje, które składają się z wielu osobnych elementów. Najczęściej stosuje się w tym przypadku podział na części budujące szkielet oraz na siatkę woliery. Bardzo ważne jest, by wybrać odpowiednie półprodukty do budowy takiego kociego wybiegu. Ich jakość będzie miała bowiem decydujący wpływ na wytrzymałość, solidność, a także wygląd całej woliery.

Rozmiar woliery

Kupując części, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Pierwszą z nich są wymiary poszczególnych części. Aby wybrać odpowiednie, należy w pierwszej kolejności ustalić wielkość woliery. Jest to oczywiście kwestia dość indywidualna i zależy od tego, jak dużą ilością wolnego miejsca dysponujesz. Optymalny rozmiar woliery to taki, który pozwoli się kotu swobodnie wspinać i bawić.

Woliera na świeżym powietrzu — z jakiego materiału?

Wolierę dla kota można wykonać z różnych materiałów. Dawniej największą popularnością cieszyły się woliery drewniane. Obecnie natomiast znacznie częściej tworzy się woliery aluminiowe, czy też stalowe. Które z rozwiązań będzie najlepsze? To już zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Jeśli zależy Ci na jak największej trwałości, woliera metalowa lub aluminiowa może być doskonałym pomysłem. Takie konstrukcje są bardzo trwałe i rzadko wymagają napraw lub renowacji. Należy jednak pamiętać, by zabezpieczyć stalowe rury przed korozją. Zaletą drewna jest zaś estetyka. Sama jego trwałość także nie jest zła, natomiast w jego przypadku należy pamiętać o regularnej renowacji powierzchni. Kontakt z wilgocią i powierzchnią ziemi może bowiem osłabiać strukturę drewna.

Materiał, z jakiego wykonane są części do woliery, będzie decydował o tym, jak wytrzymała będzie cała konstrukcja. Warto więc postawić na materiały cechujące się dużą odpornością na uszkodzenia i różnorodne warunki atmosferyczne.

Poprzedni post Jak powinna wyglądać opieka nad kotem?
Następny post Zabiegi pielęgnacyjne u kotów – zęby, pazury i sierść