Ulubieniec wszystkich – kot brytyjski krótkowłosy

Brytyjskie koty krótkowłose są uwielbiane na całym świecie. Słodkie, okrągłe buzie i “pluszowy” wygląd zapewniły tej rasie niesamowitą popularność. Jest to najbardziej rozbudowana grupa kotów krótkowłosych.

Kot rosyjski niebieski

Pochodzenie
Istnieje legenda mówiąca, że koty brytyjskie trafiły do Anglii dzięki legionom Imperium Rzymskiego. Były one wówczas wykorzystywane do ochrony żywności przed gryzoniami, a zadanie wypełniały znakomicie. Bardzo szybko zadomowiły się też w ich nowym domu i zyskały sobie miano świetnych łowców. W czasie I Wojny Światowej skrzyżowano kota brytyjskiego krótkowłosego z Persem, co dało początek nowej odmianie – długowłosej. Kolejna wojna nie była łaskawa dla tej rasy – doprowadziła prawie do wyginięcia tych zwierząt.

Charakterystyka
Kot brytyjski charakteryzuje się szerokim torsem i krótkimi, masywnymi łapkami. Krzepki wygląd, w połączeniu z okrągłą głową i dużą ilością gęstego futra sprawia, że prawie nikt nie potrafi się oprzeć ich “misiowemu” urokowi.
Zwierzaki te odznaczają się spokojem i inteligencją. Nie zachowują się zbyt głośno, ich głosy są poprostu delikatniejsze od przedstawicieli innych ras. Komunikacja z właścicielem może się odbywać bezdźwięcznie, bądź przy użyciu bardzo cichych miałknięć. Warto reagować na każdą formę komunikacji; pomoże to się otworzyć naszemu pupilowi i może zachęcić do dalszych “rozmów”.
Koty brytyjskie krótkowłose cenią sobie swoją prywatność. Domagają się pieszczot, jednak w wybranym przez nich czasie. Nie przepadają za trzymaniem na rękach. Innymi słowy potrzebują bliskości człowieka, ale lubią także trzymać się na uboczu. Ważne jest, abyśmy szanowali osobistą przestrzeń naszego zwierzaka.
Aktywność kota spada wraz z wiekiem. Małe kocięta są zazwyczaj bardzo ruchliwe i wszędzie ich pełno, jednak w miarę dorastania zapał ten słabnie. Zdecydowanie bardziej pasuje im wylegiwanie się na kanapach i oknach. Cecha ta sprawia, że zwierzak bez problemu odnajdzie się nawet w małych mieszkaniach. Koty brytyjskie uwielbiają też jeść. Przy młodym, ruchliwym zwierzaku może to być niekoniecznie widoczne, sytuacja może się jednak zmienić np. po kastracji / sterylizacji. W tym momencie tendencja do tycia wzrasta, dlatego bardzo istotne jest, aby nasz zwierzak otrzymywał odpowiedni pokarm, dosotosowany do jego wieku i stanu aktualnego.
Istnieje prawie 150 różnych umaszczeń kota brytyjskiego, natomiast długość życia wynosi średnio 14-18 lat. Należy zaznaczyć, że jest to rasa bardzo zdrowa i jakiekolwiek problemy zdrowotne zdarzają się bardzo rzadko.

Pielęgnacja
Dbanie o kota brytyjskiego nie powinno nikomu sprawić problemów. Powinniśmy je czesać w okresach linienia. Warto też obcinać pazury i czyścić uszy. Od czasu do czasu zwróćmy uwagę na oczy naszego kota – rasa ta charakteryzuje się krótkim pyszczkiem, co może powodować wzmożone łzawienie oczu lub zarastanie kanalików łzowych.

Towarzysz dla każdego
Kot brytyjski będzie świetnym towarzystwem dla osób w każdym wieku. Zwierzak jest z natury spokojny, więc w momentach przytłoczenia będzie próbował uciec i schować się, zamiast zaatakować – cecha przydatna dla każdej rodziny z małymi dziećmi. Kot ten odznacza się również inteligencją, potrafi poprosić, gdy czegoś potrzebuje. Ich spokojne usposobienie sprawia, że nadają się na świetnych towarzyszy także dla osób starszych.

Poprzedni post 8 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiesz o kocimiętce
Następny post Jak zabezpieczyć balkon dla kota za pomocą siatki?