Stomatologia weterynaryjna – kiedy powinieneś przyjść na wizytę ze swoim pupilem?

Jako odpowiedzialny opiekun swojego czworonoga z pewnością chcesz, by Twój pupil cieszył się dobrym zdrowiem. Aby tak było, istotna jest nie tylko troska o odpowiednią dietę, czy ilość ruchu, ale również o stan jego jamy ustnej. Nie wszyscy właściciele psów, czy kotów zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest dbanie o zęby swoich zwierzaków. Zastanawiasz się nad tym, kiedy weterynarz stomatolog powinien zająć się Twoim podopiecznym? Czytaj dalej, a wszystko Ci wyjaśnimy!

Regularna kontrola uzębienia

Tak samo, jak ludzie, zwierzęta powinny mieć regularne badania stanu swojego uzębienia. Dlaczego? Zgodnie ze starą zasadą – lepiej zapobiegać niż leczyć – podczas przeglądu można wypatrzyć drobne nieprawidłowości, które można łatwo i szybko skorygować. Jak kontrolować stan zębów psa lub kota? Jako ich opiekun powinieneś raz dziennie myć zęby swojego pupila. Profilaktyka to podstawa, ponieważ podczas takiego zabiegu bez wątpienia zauważysz ewentualne zmiany, które mogą Cię zaniepokoić. Co jaki czas lekarz stomatolog dla zwierząt powinien kontrolować zęby Twojego małego przyjaciela? Idealnie byłoby, abyś odwiedzał go przynajmniej raz w roku. Kontakt do takich specjalistów znajdziesz, chociażby tutaj:https://www.wetmarysin.pl/stomatologia.

Stomatolog zwierzęcy – kiedy umówić się na wizytę?

Aby móc skutecznie pomagać zwierzętom, weterynarze specjalizują się w różnych dziedzinach. Stomatolog zwierzęcy to fachowiec, z którym powinieneś konsultować się nie tylko w sprawie profilaktyki, ale również poważniejszych sytuacji.

Złamany ząb

Twojemu zwierzakowi złamał się ząb? W takim razie na pewno powinieneś pilnie zgłosić się do kliniki, w której pracuje dobry weterynarz stomatolog. Złamany ząb może być nie tylko źródłem dużego bólu i dyskomfortu dla czworonoga, ale także niesie za sobą inne niebezpieczeństwa. Odsłonięta miazga może zostać zajęta przez bakterie, a stąd już prosta droga do stanu zapalnego. Chcesz, by Twój pies lub kot mógł czuć się dobrze nawet po takim urazie? Wobec tego wizyta u specjalisty będzie konieczna.

Uszkodzenie zęba

Aby zgłosić na wizytę do specjalisty, zęby Twojego zwierzaka wcale nie muszą być połamane. Jeżeli w wyniku np. wypadku lub z powodu wieku są one rozchwiane, także można je ratować. Z troski o zdrowie i komfort Twojego pupila powinieneś jak najszybciej umówić wizytę. Wtedy będzie spora szansa na to, że gdy zajmie się nimi weterynarz stomatolog, nie będą musiały być usuwane.

Urazy jamy ustnej

Chociaż uważasz na swojego kota lub psa, możesz nie zauważyć, gdy ten zacznie gryźć coś, co może być dla niego potencjalnie niebezpieczne. Gdy na skutek tego, w jego jamie ustnej powstanie rana lub utknie tam ciało obce, powinieneś niezwłocznie skierować się do lekarza stomatologa dla zwierząt. Dzięki temu zminimalizujesz konsekwencje dla zdrowia Twojego zwierzaka, a przy tym zapewnisz mu szybki powrót do dobrego samopoczucia.

Obecnie stomatologia weterynaryjna jest dziedziną, która prężnie się rozwija. Dlatego powinieneś zdecydować się na usługi specjalisty, który dba o to, aby poszerzać swoje kompetencje zawodowe i jest na bieżąco z nowościami z branży.

Poprzedni post Jak przygotować się na przyjęcie kota pod swój dach?
Następny post 4 powody dlaczego Twój kot gryzie swoje pazury