Problemy neurologiczne u psa lub kota? Nie zwlekaj – potrzebny jest specjalistyczny gabinet weterynaryjny.

Choroby i zaburzenia neurologiczne występują bardzo często wśród zwierząt. Jeśli kupujemy lub adoptujemy zwierzę, bardzo dobrze przedtem poświęcić czas na zapoznanie się z najczęstszymi symptomami chorób, na jakie mogą cierpieć zwierzęta domowe. Jak najszybsze zidentyfikowanie problemu i udanie się do weterynarza zwiększa szanse na wyleczenie pupila. Dlatego w poniższym tekście pokazujemy, jakie są najczęstsze symptomy niebezpiecznych zmian neurologicznych i jak należy sobie z nimi radzić.

Najczęstsze oznaki chorób neurologicznych u zwierząt domowych

Skuteczne leczenie chorób neurologicznych u zwierząt wymaga natychmiastowej reakcji. Jak rozpoznać, że nasz ukochany pupil zaczyna borykać się z trudniejszą chorobą, której podłożem jest układ nerwowy? Omawiane schorzenia są bardzo różne, jednak w wielu przypadkach można znaleźć wspólne cechy. Gabinet weterynaryjny i profesjonalna ocena profilaktyczna to podstawa, ale zawsze zwracaj też uwagę na następujące zachowania psa lub kota:

  1. Brak koordynacji ruchowej, problemy z poruszaniem się, przechylanie głowy na boki – jeśli dostrzegasz nieprawidłowe układanie się ciała psa lub kota, to bardzo możliwe, że cierpi on na problemy neurologiczne.
  2. Bóle szyi i pleców – w cięższych przypadkach mogą być manifestowane przez skowyt i pisk, a także tzw. saneczkowanie.
  3. Dezorientacja i zamieszanie – trudności kognitywne polegające na odnalezieniu się w otoczeniu.
  4. Kulawość, kłopoty z prawidłowym siadem i staniem – weterynarz często diagnozuje problemy neurologiczne objawiające się trudnościami poruszania się tylnych łap zwierzaka.
  5. Widmowe drapanie – objawia się drapaniem nie dotykającym skóry w wyniku trudności poznawczych następujących na skutek schorzeń układu nerwowego.
  6. Napady padaczkowe, drgawki i konwulsje – niezwykle poważny objaw; od razu należy odwiedzić centrum weterynaryjne

Wymienione objawy są jednymi z częstszych, jednak – niestety – nie wyczerpują one całego katalogu symptomów.

Najczęstsze oznaki chorób neurologicznych u zwierząt domowych

Wszystkie powyższe dolegliwości mogą przybierać różne spektrum intensywności. Zawsze jednak kluczowe jest jak najszybsze udanie się do zaufanego lekarza specjalisty. Przychodnia weterynaryjna, która profesjonalnie zajmuje się leczeniem chorób neurologicznych zwierząt, przeprowadzi wszystkie niezbędne badania diagnostyczne i dobierze prawidłową metodę kuracji. Natychmiastową pomoc neurologiczną dla zwierząt można znaleźć w klinice Neuro-Vet: https://www.neuro-vet.pl. To nowoczesne centrum weterynaryjne, które specjalizuje się konkretnie w zaburzeniach neurologicznych zwierząt domowych.

Leczenie chorób neurologicznych u zwierząt – najczęstsze sposoby

Wiele schorzeń wymaga zastosowania farmakoterapii. Niektóre choroby neurologiczne zwierząt wymagają przeprowadzenia zabiegu operacyjnego. Bardzo ważne jest więc to, aby znaleźć klinikę przygotowaną do takich czynności zarówno pod względem specjalizacji, jak i potrzebnych sprzętów.

Inne dolegliwości, zwłaszcza o podłożu geriatrycznym, wymagają zastosowania rehabilitacji ruchowej. W tym zakresie wyróżnia się wiele różnych technik, np. kinezyterapię, fizykoterapię i techniki manualne. Weterynarz po zbadaniu naszego pacjenta dobierze odpowiednią kurację. Ważne jest jedynie to, aby nie zwlekać i udać się do niego najszybciej, gdy tylko zidentyfikujemy występowanie problemów!

Poprzedni post Zbrylający żwirek dla kota – wszystko, co musisz wiedzieć.
Następny post Choroby skóry u psów – jak diagnozuje je weterynarz?