Najczęstsze choroby kotów jakie spotyka weterynarz

Każdy posiadacz domowego pupila troszczy się o jego dobro i zdrowie, ponieważ stają się one członkami naszej rodziny. Niestety tak jak ludzie, zwierzęta wymagają stałej kontroli i opieki medycznej, dlatego ważne jest byśmy co jakiś czas odwiedzili z nimi gabinet weterynaryjny i sprawdzili czy wszystko jest, tak jak powinno być i nic nie zagraża ich zdrowiu. U zwierząt domowych, którymi między innymi są koty pojawiają się różnego rodzaju schorzenia, z którymi dosyć często spotyka się niejeden weterynarz. Jako właściciel kota powinniśmy mieć świadomość jakie choroby mogą zagrażać jego życiu i wpływać na komfort jego funkcjonowania. Jakie choroby najczęściej leczy centrum weterynaryjne? Na jakie zachowania i objawy, które pojawiają się u kota powinniśmy szczególnie uważać?

Pchły i kleszcze u kotów

Kleszcze i pchły, to pasożyty zewnętrzne z którymi nasz kot może mieć styczność, kiedy wychodzi na dwór. Te pasożyty stanowią zagrożenie życia dla naszego pupila, dlatego powinniśmy zachować szczególną ostrożność i odpowiednio zabezpieczyć naszego zwierzaka. Silna pchła może spowodować u małego kota niedokrwistość, ponieważ wysysają one krew. U dorosłych kotów natomiast może występować alergia na pchły, któa powoduje duże swędzenie, przez co koty bardzo często mocno się drapią i kaleczą. Jeśli właściciel nie zareaguje w odpowiedniej chwili może dojść do wtórnego zapalenia skóry. W takiej sytuacji konieczne jest to, by odwiedzić centrum weterynaryjne. Koty, które wychodzą na zewnątrz powinny mieć podawane środki przeciwko kleszczom, a także pchłom, które posiada każdy weterynarz w swoim gabinecie weterynaryjnym. Koty są tak samo często atakowane przez kleszcze jak psy. Koty lubią spacerować i polować w miejscach, gdzie pojawia się wysoka trawa i krzaki, gdzie znajduje się wiele kleszczy, dlatego ryzyko jest znacznie większe.

Problemy urologiczne u kotów

Innymi często pojawiającymi się problemami, jakie spotyka gabinet weterynaryjny, są problemy urologiczne u kotów. Należy do nich na przykład zapalenie pęcherza moczowego, choroby dolnych dróg moczowych, tak zwany zespół FeLUTD oraz tworzenie się kamieni moczowych. Koty są zwierzętami, które są bardzo podatne na stres, dlatego właściciele muszą dbać o ich komfort życia. Jeśli koty znajdują się w złym otoczeniu, nie mają motywacji do niczego, ich relacje z właścicielami, a także innymi kotami są złe, koty zazwyczaj są w gorszej formie psychicznej, co również przekłada się na formę fizyczną. W takich okolicznościach u kotów dochodzi do różnych problemów urologicznych, które objawiają się np. oddawaniem moczu przez kota poza jego toaletą, krzykiem i lamentem podczas oddawania moczu, ponieważ jest to dla nich bolesne, w moczu pojawia się krew. Jeśli właściciel nie zareaguje w odpowiednim momencie może dojść do tego, że zwierzę przestanie całkowicie oddawać mocz, cierpiąc na tak zwaną niedrożność dróg moczowych.

Nazwa schorzenia – FeLUTD opiera się na angielskim kocim schorzeniu dolnych dróg moczowych. Niedawno opublikowane badania wykazują, że bardzo często zdarza się tak, że stany zapalne u kotów spowodowane są silnym stresem. W takiej sytuacji konieczna jest zmiana otoczenia, znalezienie oraz rozwiązanie problemu stresu i bardzo często zwiększenie ilości kotów, czyli znalezienie towarzystwa dla zwierzaka. Poza tym, w przypadku takich objawów, należy wykluczyć również inne przyczyny, takie jak zapalenie bakteryjne. Jeśli zauważasz u swojego kota problemy z oddawaniem moczu jak najszybciej powinien obejrzeć go weterynarz. Kiedy niedrożność dróg moczowych trwa dłużej niż 24 godziny może dojść do trwałego uszkodzenia nerek. Dlatego wizyta w gabinecie weterynaryjnym jest tak konieczna.

Jeśli potrzebne jest Ci centrum weterynaryjne, które posiada profesjonalną kadrę i odpowiednio zadba o Twojego zwierzaka odwiedź tę stronę internetową i dowiedz się więcej: https://www.levet.pl.


Poprzedni post Choroby skóry u psów – jak diagnozuje je weterynarz?
Następny post Kotu należy zapewnić regularną rozrywkę – jak to zrobić?