Koty to nie tylko dachowce – poznaj ciekawe kocie rasy!

Kot czy pies? Dla prawdziwych miłośników kotów odpowiedź może być tylko jedna. Posiadanie w domu mruczącego czworonoga ma wiele zalet. Kontakt z kotem dosłownie uszczęśliwia, ponieważ powoduje podwyższenie endorfin, hormonów szczęścia.

Koty posiadają udowodnione naukowo właściwości terapeutyczne. Już samo mruczenie wpływa kojąco, łagodzi stres, relaksuje, a nawet działa usypiająco. Potrafią one wyczuć choroby właściciela. Kładą się na bolącym miejscu, przytulają i rozgrzewają, zmniejszając poczucie samotności. Kontakt z nimi obniża poziom depresji i łagodzi zaburzenia lękowe, redukuje poziomu kortyzolu. Szczególnie pomocne są w terapii osób ze spektrum autyzmu. Zaleca się je też osobom starszym, samotnym, niepełnosprawnym.

O ile decyzja o posiadaniu kota nie musi być trudna do podjęcia, to wybór odpowiedniej rasy może już nastręczać pewne kłopoty. Różnorodność kocich ras jest naprawdę imponująca.

Ciekawe rasy dla troskliwych opiekunów

  • Munchkin – niezwykły kot o krótkich łapkach, zwany przez to kocim jamnikiem. Koty te nie mają jednak problemu z poruszaniem czy wspinaczką. Niski wzrost nadrabiają wesołym usposobieniem. Są chętne do zabawy i lubią rozpieszczanie. Dla tej rasy istotna jest odpowiednia dieta, gdyż mają tendencję do tycia.
  • Selkirk rex – to posiadacz interesującej, kręconej sierści, która może być w odmianie krótkiej i długiej. Przypomina owcze futro. Jest miękka i przyjemna w dotyku. Łagodny charakter tej rasy sprawia, że kot ten z powodzeniem może stać się towarzyszem dzieci oraz innych zwierząt domowych, w tym psów.
  • Sfinks – dzięki tej rasie alergicy nie muszą rezygnować z przyjemności posiadania kota. Choć nie istnieje rasa, która całkowicie nie uczula, to kot sfinks minimalizuje ryzyko wystąpienia alergii. Nie ma sierści, a to sprawia, że wytwarza mniejszą ilość alergenów. Ich właściciele muszą pamiętać, by odpowiednio dbać o ich komfort termiczny i właściwie pielęgnować ich skórę. Koty te potrafią się odwdzięczyć silnym przywiązaniem. Lubią się przytulać, więc podczas nieobecności opiekuna w domu, warto zostawić im pluszaka.
  • Pers – kot perski może się poszczycić wspaniałą, gęstą i długą sierścią, która wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Okazałe futro powoduje, że wydaje się większy niż jest w rzeczywistości. Wyróżniają go też duże, okrągłe oczy i hipnotyzujący wzrok. Uwielbia szczotkowanie i głaskanie. Odznacza się łagodną naturą. Nie jest gadatliwy, nie miauczy głośno, za to domaga się pieszczot i przytulania.

Interesująca rasa kota to nie tylko ciekawy wygląd, ale też charakter, który powinien pasować do domowników i ich stylu życia. Kot to przecież prawdziwy indywidualista chodzący własnymi ścieżkami. Nie dla niego ślepe posłuszeństwo. To wymagający, ale przy odpowiednim traktowaniu szczery i oddany przyjaciel.

Poprzedni post Co trzeba wiedzieć przed adopcją kota?
Następny post Co robić gdy pies wymiotuje?