Kotu należy zapewnić regularną rozrywkę – jak to zrobić?

Prawidłowa opieka nad kotem wymaga nie tylko podawania mu wysokiej jakości posiłku i zapewnienia wygodnego miejsca do spania. Jednocześnie obowiązkiem właściciela jest zaoferowanie swojemu pupilowi regularnej rozrywki. Dlaczego jest to konieczne? Jakie zabawki dla kota warto wybrać? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Dlaczego zabawa z kotem jest taka ważna?

Każdy dziko żyjący kot znaczną część swojego dnia poświęca na polowanie. Łapie myszy, ptaki, a nawet jaszczurki. Dzięki temu zyskuje nie tylko pożywienie, ale jednocześnie ruch potrzebny mu do prawidłowego funkcjonowania. Domowe koty z kolei nie muszą martwić się o jedzenie. Ich miseczka jest codzienne zapełniana przez właściciela pysznymi smakołykami. Właśnie dlatego aktywność kotów domowych jest bardzo ograniczona. Obowiązkiem właściciela jest natomiast zapewnienie im rozrywki. Kot pozbawiony aktywności fizycznej w pewnym momencie stanie się apatyczny i osowiały. Przyjmie siedzący i leżący tryb życia, co wcale nie jest dla niego zdrowe. Właśnie dlatego potrzebne są zabawki dla kota.

Jak bawić się ze swoim pupilem?

Warto poświęcić przynajmniej 15-20 minut dziennie na zabawę ze swoim pupilem. Oczywiście wszelkie gonitwy po mieszkaniu można urządzać bez jakichkolwiek gadżetów. Zabawki dla kota są jednak bardzo przydatne i urozmaicają kocią rozrywkę. Dobrym rozwiązaniem są w szczególności różnorodne wędki z piórkami i zawieszkami. Można też sięgnąć po wszelkie piłeczki i zabawki do rzucania. Koty ożywiają się szczególnie na niewielkie gadżety przypominające swoim wyglądem myszki, ptaszki albo duże owady. Wiele tego typu zabawek dla kota wypełniona jest dodatkowo kocimiętką, co jeszcze bardziej aktywizuje kota i zachęca go do pościgu.

Co jeszcze warto kupić swojemu pupilowi?

Można też postawić na zabawki dla kota, którymi będzie bawił się samodzielnie. W tym zakresie polecamy w szczególności wszelkie wiszące akcesoria, do których kot musi doskoczyć albo które będą się poruszać przy lekkim podmuchu wiatru. Popularne są nadto swoiste stojaczki z zabawkami na sprężynie. Kot zaczepiając zabawkę łapką wprawia ją w ruch. Dodatkowo warto sprawdzić ofertę wszelkich tuneli i pudełek z ruszającymi się piłeczkami. Kot musi wykazać się sprytem i inteligencją przy takich zabawkach, by je wyciągnąć z opakowania i „upolować”. Kot powinien mieć przy tym jednocześnie kilka zabawek. Możesz oczywiście kupić ich więcej, ale nie warto wykorzystywać wszystkich naraz. Najlepiej raz na jakiś czas schować kotu kilka zabawek. Kiedy znów je wyjmiesz Twój pupil potraktuje je jako zupełnie coś nowego.

Poprzedni post Najczęstsze choroby kotów jakie spotyka weterynarz
Następny post Karmy o czystym składzie – czym się różnią od tradycyjnych karm z supermarketu?