Kot w domu: jak dbać o czystość?

Adopcja kota to wiele radości dla świeżo upieczonego właściciela zwierzaka. Musi on jednak zadbać o zapewnienie pupilowi odpowiednich warunków do życia w domu. Jedną z ważnych kwestii jest kocia toaleta i dbanie o jej czystość. Gdzie ustawić kuwetę, jak wybrać żwirek i co zrobić, jeśli kot załatwia się poza nią?

Wybieramy kuwetę i żwirek dla kota

Obecnie właściciele kotów mają do wyboru wiele modeli kuwet różniących się kolorem, wielkością czy kształtem. Oprócz tego możemy zdecydować się na otwartą lub zamykaną kocią toaletę. Co wybrać? Przede wszystkim podczas zakupów należy kierować się wielkością zwierzaka – kot powinien móc swobodnie obrócić się w kuwecie. Jeśli toaleta będzie dla niego zbyt ciasna, może zacząć załatwiać się poza nią. Kolejna kwestia to wybór żwirku. Tutaj również wybór jest całkiem spory – producenci oferują wypełnienie silikonowe lub naturalne, a w tym również takie, które spuszcza się w toalecie, co ułatwia sprzątanie. Na co postawić? Wiele zależy od preferencji właściciela i oczywiście samego zwierzaka. Jedni wolą dostępny w niskiej cenie żwirek bentonitowy, inni zaś zdecydują się na nieco droższy produkt, który można spuszczać w toalecie. Zdarza się też, że żwirek dla kota nie odpowiada pupilowi, a wówczas nie pozostaje nic innego, jak metodą prób i błędów znaleźć takie rozwiązanie, które zwierzak zaakceptuje.

Jak często sprzątać kuwetę?

Zaleca się, by raz lub dwa razy dziennie usuwać nieczystości z kociej toalety i uzupełniać żwirek. Raz na tydzień lub na dwa tygodnie należy też wymień cały żwirek i przy okazji dokładnie umyć kuwetę wodą z mydłem. Do tego celu nie wolno stosować żrących preparatów, lepiej też unikać środków o silnym zapachu, bo koty nie lubią intensywnych woni. Dobrym rozwiązaniem będą za to specjalne środki przeznaczone właśnie do czyszczenia kocich toalet. Są one nie tylko skuteczne, ale też całkowicie bezpieczne dla zwierząt.

Co zrobić, jeśli kot nie chce korzystać z kuwety?

Twój kot nie chce korzystać z kuwety? Być może problem rozwiąże częstsze jej sprzątanie lub zmiana żwirku na inny rodzaj. Zdarza się też, że zwierzakowi nie odpowiada sama kuweta – niektóre mruczki bez problemu korzystają z zamkniętych kuwet, zaś inne tolerują wyłącznie te otwarte. Warto też zastanowić się, czy pupil nie wyrósł ze swojej toalety i czy nie przyszedł czas na zakup nieco większego modelu. W zniechęcaniu zwierzaka do załatwiania się w innych miejscach pomóc mogą też repelenty, czyli środki przeznaczone do odstraszania kotów. Ich zapach jest nieprzyjemny dla zwierząt, ale są to preparaty bezpieczne i mogą być stosowane również w domu. Do sprzątania przyda się z kolei neutralizator zapachu moczu kota. Tego typu preparaty, a także żwirek i inne akcesoria dla zwierząt znajdziesz w Zoopers.

Jeśli kot wcześniej korzystał z kuwety i nagle zaczął załatwiać się poza nią, warto skonsultować się z weterynarzem. Takie zachowanie niekiedy świadczy o chorobie – kot odczuwający ból podczas załatwiania się może unikać kuwety, ponieważ ma z nią nieprzyjemne skojarzenia.

Poprzedni post Tajemnice Podłoża – Klucz do Zdrowia i Dobrostanu Twoich Pupilów
Następny post Zabawki dla kota – Które sprawdzą się najlepiej?