Kot japoński (japanese bobtail)

Należy wiedzieć, że jest to kot średniej wielkości, który może mieć zarówno krótką, jak i długą sierść. Samice są mniejsze od samców. Są to zwierzęta o smukłej budowie ciała, z pięknie wyrzeźbionymi mięśniami, które pozwalają im na wysokie skoki. Mają długie o kształcie trójkąta, wysokie i nieco wygięte do przodu uszy, wystające kości policzkowe i długi, prosty nos. Oczy bobtaili z przodu sprawiają wrażenie okrągłych, ale kiedy patrzy się na nie z boku, widać, że są skośne. Tylne łapy są dłuższe niż przednie, lecz nie przeszkadza to kotu w chodzeniu. Charakterystyczną cechą tej rasy jest szczątkowy ogon, który u każdego bobtaila wygląda nieco inaczej. Z reguły ma około 10 cm długości i może być pozałamywany lub poskręcany. Ponieważ włosy na nim rosną w rożnych kierunkach, czasem wygląda jak rozetka lub pomponik. Sierść bobtaili jest miękka i jedwabista, pozbawiona obfitego podszycia.

Jaka jest osobowość kota japońskiego?

Są to koty aktywne, przyjazne i bardzo inteligentne. Uwielbiają przebywać w otoczeniu ludzi i godzinami mogą bawić się swoimi zabawkami. Wiedzą, jak mają na imię, i reagują na nie. Potrafią aportować. Lubią kontrolować wszystko, co się wokół nich dzieje, i niczego się nie boją. Jeśli nawet w domu jest pies, bobtail będzie czuł się przywódcą. Mają miękki, melodyjny głos i często go używają, aby nakłonić opiekuna do spełnienia swoich życzeń.

Trzeba też wiedzieć, że koty tej rasy łatwo przyzwyczajają się do codziennych zajęć, doceniają też zabawy z opiekunem i przytulanie. Nie są to koty, które będą przesiadywać na kolanach właściciela, ale mogą chcieć spać razem z nim w łóżku. Lubią wysoko skakać, więc powinny mieć kilka drzewek lub drapaki w półkami. Uwielbiają kocie smakołyki, jednak należy uważać, aby ich nie przekarmić.

I jaka jest historia tej rasy?

Należy wiedzieć, że japońskie bobtaile były znane w Japonii już w VI wieku. W świątyniach Gotokuji i Niko wciąż można obejrzeć malowidła, na których je uwieczniono. Uważa się, że rasa bobtaili powstała w sposób naturalny, bez ingerencji człowieka. Początkowo koty te były trzymane przez hodowców jedwabników, którzy chcieli zmniejszyć liczbę gryzoni niszczących ich hodowle. Rodzina królewska tak pokochała bobtaile, że traktowała je jak szlachetnie urodzone dzieci, a jeden z władców uznał, że tak piękne zwierzęta tylko on może hodować. Podczas audiencji zawsze towarzyszyły mu koty na smyczach z czerwonego jedwabiu. Koty tej rasy w Japonii synonim szczęścia i bogactwa. Trójkolorowy bobtail zwany „mi-ke” jest symbolem sukcesu. Najwyżej cenione są samice, być może dlatego, że rodzą całe zastępy pięknych kociąt. Japońska figurka kota z podniesioną łapą, zwana „maneki neko”, to próba oddania piękna tych kotów w formie artystycznej. Można je spotkać w wielu japońskich sklepach – ich zadaniem jest przyciąganie klientów i zapewnianie powodzenia w interesach.

https://www.whiskas.pl/rasy-kotowZbilansowana karma dla kota

Poprzedni post Kot hawański brązowy (havana brown)
Następny post Kot rosyjski niebieski