Kot hawański brązowy (havana brown)

Należy wiedzieć, że jest to kot średniej wielkości, o wydłużonym, muskularnym ciele. Samce są większe niż samice. Koty hawańskie mają trójkątne głowy i mocny kwadratowy podbródek. Ich uszy są średniej wielkości, a oczy powinny być jasnozielone. Okrywa włosowa tych kotów jest krótka, gładka i lśniąca. Cechą charakterystyczną tej rasy jest głęboki brązowy odcień futra.

Co można powiedzieć o osobowości tego kota?

Koty hawańskie lubią się bawić, ale do szczęścia wystarcza im z reguły ulubiona zabawka. Czasami bawią się też z domownikami, jednak z natury są samotnikami. Bardzo przywiązują się do jednej osoby i przez całe życie uważają ją za swojego opiekuna.

Trzeba też powiedzieć o tym, że należy koniecznie zadbać o odpowiednią dietę, aby kot hawański nie przybrał na wadze. Koty tej rasy są smukłe i ładnie umięśnione, ich właściciel powinien utrzymać je w takiej formie przez całe życie.

A jak jest historia tej rasy?

Warto wiedzieć, że pochodzenie tej rasy jest dość zagadkowe. Niektórzy hodowcy uważają, że jest ona efektem przypadkowej krzyżówki, a inni twierdzą, że została stworzona celowo. Tak czy inaczej w 1952 roku pojawił się w Anglii kot o czekoladowej sierści, który otrzymał imię Elmtower Bronze Idol – uważa się go za protoplastę rasy hawańskiej. W następnym roku przyszły na świat cztery brązowe samce, które są przodkami obecnie żyjących kotów hawańskich. Nazwa rasy pochodzi od hawańskich cygar, których odcień przypomina głęboki brąz futra tych kotów. Jest to nieco myląca nazwa, gdyż wiele osób sądzi, że koty hawańskie zostały wyhodowane na Kubie, a nie w Anglii. Co ciekawe, początkowo nadano tej rasie nazwę kot kasztanowy krótkowłosy, ale nigdy się nie przyjęła i w końcu zaakceptowano nazwę rasa hawańska. W Europie używa się nazwy koty hawańskie, a w Stanach Zjednoczonych koty hawańskie brązowe (havana brown). Koty te mogą mieć futro w dwóch kolorach: ciemnobrązowe lub liliowe. Jest to niezwykle rzadka rasa. Gdyby istniała lista ras kotów zagrożonych wyginięciem, prawdopodobnie kot hawański znalazłby się na jej początku. Podejmuje się próby spopularyzowania tej rasy i zwiększenia jej liczebności i być może dopuści się do krzyżowania z tym kotem innych ras niż obecnie akceptowane. Kot hawański może mieć przodków innych ras, a to oznacza, że może przejawiać nieco odmienne zachowania niż te tradycyjnie przypisywane tej rasie i może inaczej wyglądać.

Poprzedni post Hotele kasynowe w Las Vegas przyjazne dla kotów
Następny post Kot japoński (japanese bobtail)