Kot egzotyczny (exotic)

Należy wiedzieć, że jest to kot średniej wielkości (ale wydaje się większy niż w rzeczywistości), masywny i grubokościsty, o szerokiej klatce piersiowej, grubych nogach, mocnej szyi i krótkim ogonie. Ma okrągłą głowę i takie same oczy oraz małe uszy. Z profilu pyszczek kota egzotycznego jest płaski, a nosek ledwie widoczny. Okrywa włosowa kota egzotycznego jest gruba, gęsta i nie przylega do ciała, co sprawia, że zwierzę wydaje się puszyste.
Co możemy powiedzieć o osobowości tego kota?

Należy wiedzieć, że koty egzotyczne są spokojne, lecz czasem dają się ponieść dziecięcej zabawie. W jednej chwili będą spokojnie spać, a w następnej poderwą się dziko i zaczną biegać po domu. Koty tej rasy lubią spać w łóżku właściciela i siedzieć mu na kolanach. Nie mają problemów ze zmianą codziennych przyzwyczajeń i są przyjacielsko nastawione do wszystkich ludzi.

Idealny żwirek dla kota

Jaka jest historia tej rasy?

Warto wiedzieć, że ludzie zawsze zachwycali się kotami perskimi, ale ich czasochłonna pielęgnacja odstraszała potencjalnych nabywców. Wielu z nich marzyło o krótkowłosej wersji persa i właśnie specjalnie dla nich hodowcy postanowili stworzyć rasę kotów krótkowłosych, które wyglądałyby jak persy, leczy były znacznie mniej wymagające pod względem pielęgnacji. Należy wiedzieć, że w latach 60-tych XX wieku rozpoczęto program mający na celu wyhodowanie takiej rasy. Krzyżowano kota perskiego z kotem amerykańskim. krótkowłosym i niekiedy także z kotem burmskim. Efektem tych zabiegów była rasa, którą nazwano egzotyczną. Koty egzotyczne mogą mieć również sierść długowłosą, ale nawet wówczas jest ona tak długa jak u persów.

Kiedy mamy koty tej rasy u siebie w domu musimy pamiętać o tym, że nie są one szczególnie aktywne, dlatego też przestrzeganie właściwej diety jest koniecznością, aby utrzymać je w dobrym zdrowiu i formie. Trzeba zadbać o to, aby miały sporo ruchu każdego dnia, bawić się z nimi, rzucać im piłeczki i myszki wypełnione kocimiętką. Sierść kota egzotycznego, zarówno krótkowłosego, jak i długowłosego, musi być odpowiednio pielęgnowana. Należy ją każdego dnia czesać, aby usnąć w ten sposób martwe włosy. Zaniedbanie codziennej pielęgnacji może doprowadzić do zmechacenia, zmatowienia i uszkodzenia włosów. Trzeba również często przemywać pyszczek, bowiem kanaliki łzowe tych kotów są zwężone i łzy i nie mają dobrego ujścia. Prezenty dla miłośnika kotów znajdziesz na Dommania.pl:
https://dommania.pl/szukaj?phrase=kot

Poprzedni post Idealny żwirek dla kota
Następny post Kot kartuski (chartreux)