Powstawanie kołtunów nie jest jedynie domeną ludzkich włosów, psy z długą sierścią czy włosami również zmagają się z tym problemem. A sprawa jest poważna, ponieważ kołtuny to nie tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia naszego pupila. Nie jest to jednak coś, z czym nie można byłoby sobie poradzić – wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad i zaopatrzyć się w specjalne środki, które ułatwią rozczesywanie psiej sierści.
Problem z kołtunami u psa
Na powstawanie kołtunów szczególnie narażone są psy długowłose oraz te, które posiadają dłuższą i bardzo gęstą sierść – należą do nich przykładowo takie rasy jak:
- Yorki
- Shih Tzu
- Maltańczyki
- Owczarki Collie
- Charty długowłose itp.
Skołtuniona sierść powoduje u psa duży dyskomfort, równocześnie stanowi zagrożenie dla zdrowia skóry, do której powietrze ma ograniczony dostęp, co może przyczyniać się do rozwoju stanów zapalnych i podrażnień. Niestety, kiedy problem się pojawi, jego rozwiązanie nie jest proste. Pomocny na pewno będzie profesjonalny preparat na kołtuny dla psa, który ułatwi jego rozczesanie – nie jest ono jednak przyjemne dla naszego pupila. Dlatego też, zanim przejdziemy do tego, jak poradzić sobie z już powstałymi kołtunami, warto dowiedzieć się, jak im przeciwdziałać.
Jak przeciwdziałać powstawaniu kołtunów u psa?
Podstawą zapobiegania formowania się kołtunów u czworonogów jest systematyczna pielęgnacja sierści. I naprawdę nie jest ona wymagająca – wystarczy regularnie – najlepiej codziennie – dokładnie rozczesywać sierść lub włosy psa za pomocą dedykowanego do tego grzebienia czy zgrzebła. Takie systematyczne dbanie o kondycję sierści czworonoga niesie wiele korzyści.
Po pierwsze przyzwyczajamy psa do regularnej pielęgnacji i nie jest ona dla niego stresująca. Po drugie wyczesywanie psa w czasie ciepłych pór roku to również świetny sposób na wyłapanie kleszczy czy pcheł. Po trzecie, taki zabieg wzmacnia sierść i nadaje jej pięknego wyglądu. Co jednak zrobić, gdy kołtun już się pojawił? Jak go usunąć, aby cały zabieg był bezpieczny dla psa?
Preparat na kołtuny dla psa
Skołtuniona psia sierść jest bardzo trudna do rozczesania, a sam zabieg może być dla psa bolesny, dlatego należy przeprowadzać go bardzo ostrożnie i z wyczuciem. Przede wszystkim na tym etapie konieczny niezbędny już będzie preparat na kołtuny dla psa, który ułatwi rozczesanie kołtuna i równocześnie odżywi i zregeneruje psią sierść. Taki preparat można znaleźć w sklepach zoologicznych. Nakłada się go zazwyczaj na kilka minut przed przystąpieniem do rozczesywania. Ma on głównie za zadanie zmiękczyć kołtun, który staje się łatwiejszy do rozsupłania.
W pierwszej fazie kołtun musimy rozluźnić palcami. Dopiero wtedy, gdy stanie się on należycie rozwarstwiony, można zacząć delikatnie rozczesywać go grzebieniem. Wszystko należy robić bardzo ostrożnie, tak, aby nie zadać swojemu pupilowi niepotrzebnego bólu – tym bardziej, jeśli zdążył się pod kołtunem wytworzyć jakiś stan zapalny. Jeśli kołtun jest bardzo twardy, to często bezpieczniej jest go jednak usunąć, czyli wyciąć. Przy czym tutaj także należy zachować ostrożność.