Karmy o czystym składzie – czym się różnią od tradycyjnych karm z supermarketu?

Istnieje ogromna różnorodność karmy dla zwierząt, więc kiedy idziesz na zakupy, możesz czuć dezorientację. Są jednak różne czynniki, które musisz brać pod uwagę, aby wybrać pożywienie, które najlepiej odpowiada potrzebom Twojego zwierzaka i zawiera niezbędne odżywcze składniki. Dlatego w ostatnim czasie duży nacisk kładzie się na tzw. karmy o czystym składzie. Czym są i co je wyróżnia na tle tych tradycyjnych z supermarketu?

Rodzaje karm dla psów

Ogólnie karmę dla czworonogów dzieli się na mokrą i suchą. Ta pierwsza występuje zazwyczaj w puszkach, w formie pasztecików, mięsnych kawałków w sosie itd., a druga w workach ze smacznymi granulkami. Istnieją jednak inne klasyfikacje tego pożywienia. Jeśli chodzi o wybór dobrej karmy dla psa lub kota, najbardziej interesująca jest ta, która odnosi się do jej składu. Wyróżnia się więc te, które zostały nazwane karmami naturalnymi o czystym składzie. Charakteryzują się brakiem sztucznych składników i posiadaniem najwyższej jakości surowców. Z drugiej strony pojawiają się tradycyjne karmy z supermarketu, często tzw. marki własnej, których jakość odżywcza oraz rodzaj użytych w nich składników pozostawia wiele do życzenia.

Ponadto w ostatnim czasie bardzo popularny stał się inny rodzaj karm, czyli te, które nie zawierają zbóż. Takie pożywienie zawiera inne składniki roślinne, które są źródłem błonnika, substancji mineralnych i witamin np. groch lub ziemniaki. Istnieją również specjalistyczne karmy opracowane specjalnie z myślą o czworonogach, które cierpią na różne choroby np. niewydolność nerek lub cukrzycę. Poza tym wyróżnia się różne rodzaje karmy w zależności od indywidualnych cech zwierzęcia (wieku, rasy, wagi, aktywności fizycznej itd.). Warto jednak bardziej skupić się na składzie.

Tradycyjna karma z supermarketu, czyli czego lepiej unikać

Większość pospolitych karm opiera się na produktach ubocznych pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, sztucznych substancjach, cukrach, a także małej ilości białka zwierzęcego. Żywność wytworzona z tzw. produktów ubocznych nie jest zalecana, ponieważ składa się głównie z odpadów z zakładów przetwórstwa spożywczego.

Ze względu na niski koszt jednym z najczęściej stosowanych wypełniaczy w karmie z supermarketu jest kukurydza, mąka kukurydziana lub soja. Jednak niektóre zwierzęta mogą mieć problemy z prawidłowym trawieniem zbóż lub są nawet na nie uczulone. Warto więc patrzeć na to, aby ilość zbóż nie przekraczała ilości produktów pochodzenia zwierzęcego, co jest bardzo powszechne w niedrogich wersjach karm dostępnych na rynku. Ich nadmiar może powodować między innymi problemy skórne lub żołądkowo-jelitowe.

Trwałość tradycyjnych produktów dla zwierząt często przedłużana jest chemicznymi konserwantami np. BHT, BHA lub glikolem propylenowym. Te substancje spożywane przez dłuższy czas mogą być toksyczne dla zwierząt.

Karmy o czystym składzie – samo dobro dla Twojego pupila

Po przeciwnej stronie karm z supermarketu stoi żywność o czystym składzie jak na przykład karmy marki Fitmin. Co zawierają?

  • Świeże mięso w postaci specjalnie przygotowanych granulek o dużej zawartości składników odżywczych.
  • Składniki pochodzenia roślinnego (pszenica, kukurydza, ryż dla karm zbożowych lub groch, ziemniaki w karmach bezzbożowych).
  • Inne produkty pochodzenia zwierzęcego (suszone mięso, białka hydrolizowane, jajka, tłuszcz drobiowy, olej z łososia).
  • Zioła i witaminy.
  • Składniki funkcjonalne m.in. prebiotyki, chlorella, drożdże piwowarskie, substancje odżywcze, które wspierają stawy.

Czysty skład karmy to także brak konserwantów, barwników, sztucznych aromatów i zagęstników, które mogłyby zaszkodzić czworonogowi. Takie pożywienie jest zawsze bardziej polecane niż tradycyjne, dostępne w supermarkecie właśnie ze względu na zawartość świeżych składników i unikanie związków chemicznych.

Obecność wielu składników sama w sobie nie jest zła, o ile karma spełnia potrzeby żywieniowe Twojego pupila. Jeśli jednak znajdziesz wśród nich jakieś barwniki, konserwanty lub dodatki, które mogą być szkodliwe, lepiej unikaj tej karmy i znajdź inną, która będzie dobra dla zdrowia zwierzaka.

Poprzedni post Kotu należy zapewnić regularną rozrywkę – jak to zrobić?
Następny post Biurko regulowane – jakie wybrać?