Karma dla psa – wybierz najlepszą dla swojego pupila!

Zbilansowana dieta to podstawa zdrowia i dobrego samopoczucia każdego czworonoga. Dlatego też tak ważne jest wybrać dla psa karmę, która mu to zapewni. W sklepach znajdziesz duży wybór takich produktów. Jednak jaką karmę warto kupić? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze i dowiedz się, jak dopasować produkt odpowiednio do potrzeb psa. 

Dobry skład to podstawa!

Jedną z najważniejszych rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę przy wyborze karmy dla Twojego psa, jest jej skład. To bowiem właśnie od niego zależy, czy jakość produktu jest naprawdę dobra i czy wypełni on zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze, które są potrzebne czworonogowi do zdrowego rozwoju.

Na przodzie opakowania, niemal każda karma wydaje się świetnym produktem. Nic dziwnego — w końcu producenci umieszczają tam chwytliwe hasła, które aż krzyczą o zaletach produktu. Jednak często, gdy tylko odwróci się etykietę, można zobaczyć, że to jedynie część prawdy o składzie, ponieważ jego reszta to na przykład wypełniacze. Dlatego właśnie zawsze czytaj skład karmy!

Jak właściwie wygląda dobry skład karmy dla psów dorosłych i co powinno się w nim pojawić? Bez wątpienia na pierwszym miejscu szukaj mięsa. To bardzo ważne, ponieważ psy to zwierzęta, które przyswajające większość mikro i makroelementów właśnie z produktów mięsnych. Niezwykle istotne jest także, by karma była bogata w witaminy i minerały, które dodatkowo zadbają o zdrowie i dobrą kondycję psa.

Jeśli chodzi o wypełniacze, to musisz wiedzieć, że stosuje się je właściwie w każdej karmie. Jednak bardzo ważne jest to, jakie są to wypełniacze. Unikaj produktów, które mają w składzie zboża, czy też kukurydzę. Są one całkiem zbędne w diecie psa, a dodatkowo mogą powodować u nich nieprzyjemne dolegliwości. Dobrym wypełniaczem są za to warzywa takie jak marchewka, seler, czy ziemniaki. A więc krótko mówiąc, najlepsza jest karma bezzbożowa, która ma w składzie największą ilość procentową mięsa.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze karmy dla spa?

Najlepsza karma to taka, która jest dopasowana do indywidualnych potrzeb psa. Dlatego też przy jej wyborze należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Kluczowy jest przede wszystkim wiek zwierzaka. Dla dorosłych psów wybierzemy bowiem zupełnie inną karmę niż dla szczeniaka. A to wszystko dlatego, że u zwierząt, podobnie zresztą jak u ludzi, zapotrzebowanie na różnego rodzaju składniki zmienia się wraz z wiekiem. Na przykład młode psy potrzebują bardzo dużo białka i tłuszczów. Starsze natomiast składników wzmacniających. Co więcej, ważne, by dla psich seniorów wybierać pokarm, który zapewnia łatwe trawienie.

Oczywiście karmę należy dopasować także do wielkości psa. Ważna jest tu zarówno jego masa, jak i wzrost. Im większe zwierzę, tym większe jego zapotrzebowanie kaloryczne. To samo zresztą dotyczy trybu życia. Dla psów aktywnych należy wybrać karmę wysokoenergetyczną, natomiast u typowego kanapowca trzeba bardzo pilnować, by nie przekroczyć jego zapotrzebowania.

Mokra czy sucha karma — jaką wybrać?

Jednym z największych dylematów, jakie pojawiają się przy wyborze karmy jest to, jaką jej postać najlepiej podawać psu — suchą, czy mokrą? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ każda z nich ma pewne zalety. Najważniejszym elementem psiej diety jest dobrej jakości karma mokra. Możesz kupić ją w puszkach w wielu wariantach w sklepie https://koema.pl/kategoria/dla-psa/. Taki pokarm doskonale nawadnia organizm, dostarcza składników w naturalnej formie i wyróżnia się bardzo dużą smakowitością, dzięki czemu pies pałaszuje go z chęcią.

Karmy suche są zaś bardziej kaloryczne, ponieważ ich forma jest bardziej skoncentrowana. Mają też bardzo dobre działanie na zęby i dziąsła. Najlepiej więc sprawdza się karmienie mieszane, gdzie podaje się psu zarówno karmę suchą, jak i mokrą.

Poprzedni post Jak powinien być zrobiony drapak dla kota?
Następny post Jakie są rasy kotów długowłosych?