Karma dla psa po kastracji – zalety i wady

Kastracja, jak i sterylizacja psów jest zabiegiem stosowanym w celu uniknięcia dalszego rozrodu. Wielu właścicieli psów decyduje się na taki krok. Właściwe przygotowanie i wiedza z pewnością pomoże przebrnąć przez ten niełatwy okres. W jaki sposób można przygotować zarówno zwierzę, jak i siebie samego do zabiegu, który pozbawia psa możliwości rozrodu? O tym dowiemy się w poniższym artykule.

Wybór odpowiedniej karmy dla psa

Kiedy mamy pod opieką czworonożnego pupila z pewnością chcemy dbać o niego w jak najlepszy sposób. Często troska o właściwą dietę pupila podyktowana jest warunkami i okolicznościami. W końcu inną karmę wybierzemy dla szczeniaka, a inną dla dorosłego psa. Ma to swoje odbicie w zapotrzebowaniu na składniki odżywcze, podobnie zresztą, jak u ludzi. Karma dla psa po kastracji jest bardzo ważnym elementem. Można by rzec, że to sztucznie napędzany marketing, że przecież nie wpłynęliśmy na psi układ żywienia tylko rozrodczy, więc po co zmieniać nawyki? Warto w związku z tym wyjaśnić, że po przeprowadzonym zabiegu kastracji lub sterylizacji układ hormonalny zostanie rozregulowany, co ma swój wpływ na spowolniony metabolizm. Odpowiednio zbilansowana karma dla psa po sterylizacji czy kastracji pomoże odpowiedzieć na potrzeby psa, w tym dość trudnym dla niego czasie. Stosowanie dotychczasowego produktu może nie do końca odpowiadać potrzebom pupila, który wymaga teraz szczególnego traktowania.

Stosowanie dotychczasowej karmy u psa, który nie jest aktywny, a po zabiegu sterylizacji czy kastracji może odczuwać ciągły głód nie będzie dobrym pomysłem. W związku z tym lepiej sprawdzić, która karma dla psów po sterylizacji będzie polecana przez specjalistów. Oni z pewnością najlepiej podpowiedzą także jak dbać o psa i w jaki sposób wyeliminować problem z otyłością pupila, który bardzo często pojawia się po takim zabiegu.

Zalety karmy dla kastratów

Karma dla psa po kastracji czy też sterylizacji jest odpowiednio skomponowana, by dostarczyć zwierzakowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a przede wszystkim, aby zaspokoić jego głód. To właśnie wzmożony apetyt psa po kastracji jest dolegliwością, którą w znacznym stopniu zauważają właściciele. Ma to swoje odbicie na wadze psa, która w szybkim tempie zwiększa swoją wartość.

Zaletą karmy dla psa, który przeszedł przez zabieg kastracji, jest bez wątpienia zaspokojenie potrzeb związanych ze wzmożonym apetytem, a także dostarczenie organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Takie karmy są szczególnie polecane zwierzakom, które nie są zbyt aktywne, a przez zabieg kastracji lub sterylizacji mogą w krótkim czasie podwoić swoją masę. Zwierzęta, które są aktywne, w zasadzie mogą odżywiać się jak do tej pory. Jedynie warto zwrócić uwagę na ilość podawanego jedzenia.

Wady karmy dla psa po kastracji

Dla właścicieli psów wybór karmy jest kluczowym zagadnieniem. Kiedy zaczynamy przygodę ze swoim zwierzakiem i jeszcze nie wiemy, co pies będzie lubił, wszystko kupujemy po omacku. Zarówno legowisko, karmę, przekąski, jak i zabawki dla pupila wybierane są z początku nie do końca przemyślanie. Po zabiegu kastracji warto jednak przyjrzeć się przynajmniej karmie, którą będziemy częstowali naszego czworonożnego przyjaciela. Specjalna karma po sterylizacji lub kastracji oczywiście dostarcza organizmowi wszystkiego, co niezbędne, ale może być zbyt mało kaloryczna, zwłaszcza dla psów aktywnie spędzających swój czas. Karma dla psów po sterylizacji jest konieczna, kiedy zauważy się problem z nadmiernym łaknieniem. Wzmożony apetyt psa, który będzie nadmiernie zaspokajany kaloryczną karmą, jest najprostszą drogą do otyłości psa. Jeśli przy tym nie będziemy dbać o aktywność psa, którą możemy zaoferować pupilowi poprzez regularne, długie spacery, wówczas można szybko zauważyć, że pies stał się bardziej ospały, leniwy, a przy tym większy.

Mając do dyspozycji specjalistyczną karmę dla psa po sterylizacji, która jest bogata w składniki odżywcze, ale jest zdecydowanie mniej kaloryczna, można wyeliminować problem otyłości psa, który jest zauważalny w dość krótkim czasie po zabiegu. Karmy dla psów sterylizowanych lub kastrowanych mogą być nieco droższe, co dla niektórych jest niewątpliwie wadą takiego produktu. Nie jest to regułą. Wiadome jest też, że psu, któremu zafundowaliśmy zabieg, warto poświęcić nieco więcej uwagi, czułości i dopasować do niego otoczenie, zanim wróci do formy.

Podsumowując, czy opłaca się inwestować w lepszą karmę przystosowaną do potrzeb psa po sterylizacji? Oczywiście, że tak. Zabieg kastracji, jak i sterylizacji jest dość wymagający, zmienia rzeczywistość psa, od jego gospodarki hormonalnej, zachowań, po zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Właśnie z tego powodu warto wybrać lepszą, bardziej zbilansowaną i dopasowaną do potrzeb pupila karmę, która pozwoli mu dojść do siebie po trudnym zabiegu. Z czasem będzie można wrócić do dawnych psich smaków lub na nowo podejść do kwestii diety swojego czworonożnego przyjaciela, aby dać mu tylko to, co najlepsze.

Więcej na https://www.husse.pl/

Poprzedni post Co warto wiedzieć o karmieniu kota?
Następny post Co trzeba wiedzieć przed adopcją kota?