Jak zabezpieczyć balkon dla kota za pomocą siatki?

Kocia ciekawość i spryt są bez wątpienia urzekające, ale mogą również stwarzać niebezpieczeństwo dla domowych pupili. Dlatego jeśli w domu mieszkają czworonogi, należy zadbać o zabezpieczenie balkonu. Wbrew temu, co zwykło się mówić, kot nie zawsze spada na cztery łapy i nie zawsze jest w stanie wyjść z upadku bez szwanku. Jak zabezpieczyć balkon dla kota i jak wykorzystać do tego siatkę?

Zabezpieczenie balkonu dla kota – co warto wiedzieć?

Zabezpieczenie balkonu dla kota to konieczność, niezależnie od tego, na którym piętrze mieszkasz. Ciekawskie zwierzę, wychodząc na balkon, może bowiem nie tylko wypaść, ale również uciec. Ponadto bez odpowiedniego zabezpieczenia jest narażone na kontakt z innymi zwierzętami, które mogą przenosić różne choroby.

Należy pamiętać, że zabezpieczenie dla kota na balkon musi spełniać pewne określone warunki. Ważne, aby:

  • obejmowało całą przestrzeń balkonu,
  • było wytrzymałe mechanicznie (kocie pazury i zęby bywają bardzo ostre),
  • było odporne na warunki atmosferyczne – wysokie i niskie temperatury, słońce, deszcz,
  • było odpowiednio zamontowane.

Dobrze również, jeśli nie ogranicza widoczności, cyrkulacji powietrza ani dostępu światła do mieszkania. Dzięki temu użytkowanie zabezpieczonego balkonu nie będzie w żadnym stopniu uciążliwe dla domowników.

Zabezpieczenie balkonu dla kota – osłona z siatki
Zabezpieczenie balkonu dla kota – osłona z siatki

Zabezpieczenie balkonu dla kota wykonane z siatki nie musi być uciążliwe. Wybierając cienką, ale wytrzymałą siatkę o dość dużych oczkach, nie ograniczysz sobie ani widoczności, ani dostępu światła czy powietrza.

Jak zabezpieczyć balkon dla kota i jaki materiał wybrać?

Najlepszym materiałem pozwalającym na zabezpieczenia balkonu dla kota jest siatka. Nie może to być jednak dowolny materiał. Niektórzy stosują siatkę na moskitiery, która jest gęsto tkana, ale dzięki cienkim sznureczkom nie ogranicza w znacznym stopniu widoczności czy dostępu do słońca. Ponadto ma dodatkowy atut – pozwala odpoczywać na balkonie bez uciążliwych owadów – np. komarów, much czy os. Tego typu siatki mają jednak bardzo delikatną strukturę. Są odporne na działanie czynników zewnętrznych, ale ich wytrzymałość mechaniczna pozostawia sporo do życzenia. Przez to nie nadają się jako zabezpieczenie dla kota na balkon.

Jak zabezpieczyć balkon dla kota, by spełnić wszystkie podane wyżej warunki? Przede wszystkim trzeba zastosować odpowiedni materiał. Współcześnie nie ma problemu z kupieniem specjalnej siatki na balkon (https://symar.pl/siatki-na-balkon/) przystosowanej do obcowania z kocimi pazurami i zębami. Tego typu produkty wykonuje się z tworzyw – najczęściej z bardzo wytrzymałego, wodoodpornego polietylenu. Taka siatka to idealne zabezpieczenie na balkon dla kota, które jednocześnie pozwala uniknąć niechcianych wizyt ptaków.

Jak zamontować zabezpieczenie balkonu dla kota?

Montaż zabezpieczenia balkonu dla kota nie musi być trudny. Siatki z tworzywa są lekkie i elastyczne, dzięki czemu łatwo je przymocować do różnych elementów konstrukcyjnych. Niekiedy istnieje możliwość zbudowania pełnej osłony bez dodatkowych wsporników – wówczas siatkę mocuje się np. do elementów zadaszenia czy balustrady.

Znacznie częściej tworzy się jednak specjalny stelaż – np. z metalowych rurek lub drewnianych listewek. Należy z nich zbudować konstrukcję przypominającą wolierę, a następnie przymocować siatkę, tworząc zarówno „ściany”, jak i „dach”. Dzięki temu przebywanie kota na balkonie nie będzie się wiązać z ryzykiem. Twój pupil na pewno doceni możliwość przebywania na świeżym powietrzu, a Ty nie będziesz się martwić o jego zdrowie i życie.

Poprzedni post Ulubieniec wszystkich – kot brytyjski krótkowłosy
Następny post Jak wybrać karmę dla kota i dlaczego to takie ważne?

Jeden komentarz w temacie “Jak zabezpieczyć balkon dla kota za pomocą siatki?

Dodaj komentarz