Jak wybrać najlepszy żwirek do kuwety dla kota? Rodzaje żwirków

Czy wiesz, że na rynku istnieje ponad 40 różnych rodzajów żwirków dla kotów? Wybór jest tak duży, że czasami może cię przytłoczyć i sprawić, że skończysz, kupując pierwszy, który zobaczysz lub ten, którego zawsze używałeś. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi produktami i który żwirek najlepiej pasuje do stylu życia Twojego kota, czytaj dalej.

Jakie istnieją rodzaje żwirków dla kotów?

Żwirki dla kotów stają się coraz bardziej wyrafinowane. Z tego powodu, producenci starają się znaleźć materiały i dodatki, które poprawiają właściwości higieniczne tych produktów i oferują różne zakresy, aby dostosować się do potrzeb zwierząt i ich właścicieli. Ogólnie rzecz biorąc, można wyróżnić 4 rodzaje żwirków dla kotów: żwirek chłonny, żwirek zbrylający się, żwirek na bazie żelu krzemionkowego i żwirek roślinny. Być może nie masz jeszcze kota w domu, a zastanawiasz się nad odpowiednim wyborem żwirku. Dowiedz się wszystkiego na temat posiadania kota w domu, zanim zdecydujesz się na zakup żwirku.

Żwirki chłonne: Składają się one z materiałów ilastych, takich jak krzemian wapnia lub sepiolit i mogą wchłaniać duże ilości cieczy, co zwiększa ich zdolność do eliminacji zapachów i utrzymania higieny w kuwecie. Chociaż niektóre z tych piasków mogą utrzymywać kontrolę zapachu nawet do 30 dni, płyn gromadzi się na dnie kuwety, dlatego generalnie zaleca się wymianę całej kuwety raz w tygodniu.

Żwirki aglomerujące: Zostały one zaprojektowane w taki sposób, aby brud mógł być łatwo usuwany dzień po dniu, bez konieczności wymiany całej kuwety. Większość składa się z materiałów takich jak bentonit, który ma właściwość tworzenia „kulek”, aby wchłonąć ciecz, umożliwiając łatwe usuwanie stałych i płynnych zanieczyszczeń bez gromadzenia się. Kiedy pozostałości są czyszczone, piaskownica jest ponownie napełniana nowym żwirkiem, co oznacza, że kuweta jest zawsze czysta, choć zaleca się całkowitą wymianę kuwety w celu jej umycia i zdezynfekowania przynajmniej raz w miesiącu.

Żwirki naturalne: Składają się z materiałów naturalnych, takich jak celuloza, granulat drzewny, odpady jęczmienia lub kukurydzy. W wielu przypadkach są one biodegradowalne, kompostowane i przyjazne dla środowiska, a ich wielką zaletą jest to, że w małych ilościach można je spłukać w toalecie. Niektóre z nich mają wysoką moc wiązania, jak w wielu przypadkach nie są zapachowe. Są najlepszym wyborem dla właścicieli i kotów, które są wrażliwe na silne perfumy.

Żwirek krzemionkowy: Jest to stosunkowo nowy produkt wykonany z dwutlenku krzemu, wysoce porowatego i wysoce chłonnego materiału syntetycznego, który jest tym samym materiałem, którym wypełnia się saszetki z żelem krzemionkowym, znajdujące się w opakowaniach produktów wrażliwych na wilgoć. Żel absorbuje mocz i osusza stałe zanieczyszczenia, zatrzymując zapach. Są one dobrym wyborem, jeśli masz więcej niż jednego kota.

Wybierz żwirek dla kota, który pasuje do Twojego stylu życia

Wybierając żwirek dla kota, najlepiej wziąć pod uwagę jego preferencje, ale także swój styl życia i priorytety. Skorzystaj z tych wskazówek, aby znaleźć żwirek dla kota, który będzie dla Ciebie odpowiedni

  • Jeśli przeszkadzają Ci zapachy wybieraj żwirki dla kotów z zapachem, lub żwirki z wyraźnym napisem „kontrola zapachu”.
  • Jeśli zależy Ci na wygodzie, najlepiej zdecydować się na żwirek, który się zbryla. Przy minimalnej codziennej pielęgnacji, żwirek ten może działać do 30 dni bez konieczności wymiany kuwety. Ponadto, wysoka zdolność zbrylania zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń na krawędzie i dno kuwety, co ułatwia jej czyszczenie.
  • Jeśli dbasz o środowisko, wybierz żwirek ekologiczny, wykorzystujący materiały ekologiczne lub pochodzący z recyklingu.
  • Jeśli zależy Ci na niskich kosztach utrzymania, wybierz żwirek chłonny, rodzaj żwirku dla kotów, który bardzo dobrze wchłania wilgoć i pomaga wychwytywać nieprzyjemne zapachy.
Poprzedni post Sklep zoologiczny – profesjonalne podejście do każdego pupila
Następny post Co warto wiedzieć o karmie dla kotów?