Jak wybrać karmę dla kota i dlaczego to takie ważne?

Kot w domu to źródło ogromnej radości. Te majestatyczne i pełne gracji stworzenia potrafią być cudownymi, mruczącymi towarzyszami dnia codziennego. Wiele się zmieniło w kwestii właściwej opieki nad kotem. Przez wieki ludzie trzymali te zwierzęta wyłącznie ze względu na ich doskonałe zdolności łowieckie. Koty strzegły ludzkiej żywności, bo polowały na myszy i szczury, czym chroniły nie tylko od głodu, ale też od rozprzestrzeniania się chorób przenoszonych przez gryzonie. Jednak kot z biegiem czasu stał się czymś więcej niż strażnikiem zapasów. Stał się przyjacielem i domowym pupilem. Ta zmiana mentalności sporo zmieniła też w podejściu do opieki i żywienia. Dzisiaj już zostawianie kotów na pastwę losu, z nadzieją, że same sobie poradzą, uchodzi za coś niewłaściwego, choć jeszcze kilkadziesiąt lat temu przecież było normą i nikt się tymi kotami za bardzo nie przejmował. Na szczęście dla większości kotów – teraz jest już inaczej.

  1. Dieta kotów
  2. Dlaczego należy odpowiednio żywić koty
  3. Wybór karmy dla kota

Żywienie kotów

Bardzo zmieniło się podejście ludzi do karmienia kota. Teraz już nie jest powszechne przekonanie, że kot powinien, co najwyżej dostawać krowie mleko, a jeść to, co sam sobie upoluje. Teraz istnieje mnóstwo rozmaitych karm dla zwierząt, bo ludzie zaczęli dbać o swoje koty i je rozpieszczać, a producenci pożywienia dla nich starają się sprostać tym wymaganiom. Koty to naturalni mięsożercy. W żaden sposób nie da się ich przestawić na dietę wegetariańską. Wszystko dlatego, że kocie organizmy nie są przystosowane do żywienia się roślinami. Wszystko, czego potrzebują, czerpią z mięsa. Dlatego to właśnie ono powinno być ich głównym źródłem wyżywienia. Nie musisz jednak gotować kotu samodzielnie – to zajmuje czas, zresztą nie każdy może mieć na to ochotę, odpowiednią wiedzę oraz umiejętności. Możesz natomiast postawić na dobrej jakości karmę dla kota.

Dlaczego odpowiednie żywienie kota ma znaczenie?

Odpowiednie żywienie kota jest bardzo ważne dla jego zdrowia. Właściwa, odpowiednio zbilansowana i dostosowana do potrzeb twojego kota dieta nie da ci, co prawda, stuprocentowej pewności na to, że zwierzak zachowa pełnię zdrowia, ale z całą pewnością podniesie na to szansę. Poza odpowiednią dietą bowiem na zdrowie kota mają wpływ też inne kwestie – czynniki genetyczne oraz środowiskowe. Poziom opieki nad kotem, to czy jest kotem domowym, który spędza życie w ciepłym domu czy może wolnożyjącym, który musi radzić sobie sam i polegać na dokarmiających go ludziach – to wszystko czynniki środowiskowe, które wpływają na długość życia kota. Każdy kot może być też obciążony genetycznie, choć w przypadku kotów rasowych łatwiej ustalić ich podatność na choroby genetyczne – przynajmniej te, które są charakterystyczne dla danej rasy. Nadal jednak bez odpowiedniego żywienia szansę kota na zachowanie zdrowia znacząco maleją.

Jak wybrać karmę dla kota?

Masz naprawdę spory wybór karm dla zwierząt, bo to segment rynku, który rozwija się bardzo dynamicznie. Jeśli potrzebna ci karma dla kota – apetete.pl to doskonałe miejsce, by rozpocząć swoje poszukiwania. Wybór odpowiedniej karmy dla kota tak naprawdę zależy od twojego kota. Do wyboru masz karmę suchą i mokrą – mokra jest bardziej wilgotna, co wpływa na jej smakowitość. Chętnie zjadają ją nawet bardzo wybredne koty. Sucha karma natomiast jest bardziej kaloryczna przez co potrzeba jej mniej, by zaspokoić koci głód. Najlepsze karmy dla kota to te z jak największą zawartością mięsa, warto wybierać też karmy bezzbożowe, bo zboża i soja nie są produktami, których kot potrzebuje.

Poprzedni post Jak zabezpieczyć balkon dla kota za pomocą siatki?
Następny post Ile karmy powinien otrzymywać kot?

Jeden komentarz w temacie “Jak wybrać karmę dla kota i dlaczego to takie ważne?

Dodaj komentarz