Jak rozpoznać u kota anemię?

Anemia zwana też niedokrwistością to stan, w którym dochodzi do spadku hemoglobiny lub liczby czerwonych krwinek. Konsekwencją anemii jest niedotlenienie narządów i tkanek, a nawet ich uszkodzenie. W przypadku nieleczonej choroby stan ten prowadzi do śmierci zwierzęcia. Jakie objawy mogą świadczyć o anemii i na co szczególnie zwrócić uwagę?

Anemia u kota – objawy

Kot, któremu doskwiera anemia, jest apatyczny, traci zainteresowanie wszelką aktywnością lub ogranicza ją do minimum. Gdy anemia jest silna, przeważnie leży bądź śpi, szukając spokojnego miejsca. Pojawia się brak apetytu oraz pragnienia. Zwierzę może wymiotować i mieć duszności. Przedstawione objawy nie są typowe i mogą też świadczyć o innych schorzeniach. W warunkach domowych można przeprowadzić proste badanie, polegające na sprawdzeniu koloru śluzówek. W tym celu należy obejrzeć kolor spojówek i śluzówek oczu oraz kolor dziąseł. Jeśli wymienionym wyżej objawom towarzyszy bladość tychże, najprawdopodobniej mamy do czynienia z silną anemią i należy jak najpilniej zgłosić się do lekarza weterynarii.

Zadbaj o płyny

Zwierzę nieprzyjmujące płynów ulegnie odwodnieniu. Przyczyny niedokrwistości mogą być różne: utrata krwi w wyniku poważnego urazu, upośledzona produkcja czerwonych krwinek, nieprawidłowa, uboga dieta, stosowane leki, a także nowotwory szpiku kostnego. U kotów starszych ponad dziesięcioletnich anemia może być wynikiem choroby nerek. Niedokrwistość u kotów wychodzących może być wynikiem ukąszenia przez kleszcza (babeszjoza, borelioza, anaplazmoza). Leczenie polega na ustaleniu przyczyny, powodującej anemię i wdrożeniu działań prowadzących do polepszenia stanu zdrowia zwierzęcia i całkowitego wyleczenia. Niezbędnym badaniem jest morfologia krwi z rozmazem.

Więcej o problemach zdrowotnych u kotów i innych zwierząt przeczytasz na portalu racjonalny.pl.

Poprzedni post Czy Twój czworonóg może zarazić Cię wirusem?
koty-podroze Następny post Czy koty lubią podróżować?