Jak powinna wyglądać opieka nad kotem?

Koty ta obok psów najpopularniejsze zwierzęta domowe w Polsce. Właścicieli kotów jest w naszym kraju bardzo dużo i każdego roku ich ilość rośnie. Nie ma w tym nic dziwnego – koty są naprawdę wspaniałe. Śpią po kilkanaście godzin dziennie, dbają o swoją toaletę niekiedy uważniej od ludzi a gdy się bawią potrafią rozbawić człowieka lepiej niż niejeden stand-uper. Z pewnością właśnie w tym wszystkim tkwi sekret ich popularności w internecie. Jak jednak zadbać od twojego kota? Jak często spotykać się z lekarzem weterynarii? Co zrobić dla bezdomnych kotów? I gdzie znaleźć dobre zabawki i karmę?

1. Jak powinna wyglądać opieka nad kotem?

2. Żywienie kota – jak ważne jest, co powinno dawać się kotu?

3. Jak często odwiedzać lekarza weterynarii z kotem?

4. Co można zrobić dla bezdomnych zwierząt?

5. Gdzie dla kota znajdziesz jedzenie i zabawki?

Jak powinna wyglądać opieka nad kotem?

Opieka nad kotem powinna być zróżnicowana w zależności od tego W jakim wieku jest zwierzak. Małym kotkiem opiekuje się inaczej niż kotem dorosłym czy geriatrycznym. Inaczej wygląda opieka nad kotem zdrowym i nad takim, który ma problemy zdrowotne. Przede wszystkim za dobierać odpowiednią karmę przystosowaną do konkretnych potrzeb zwierzaka pamiętając przy tym, że koty są karniworami a więc w ich diecie powinno znajdować się głównie mięso lub karmy z dużą procentową zawartością mięsa. Oprócz tego należy kotu zapewnić rozrywki, miejsce do spania gdzie będzie czuł się ciepło i bezpiecznie a także odpowiednią dozę atencji. Bo tak, koty również poszukują ludzkiej uwagi, tylko w nieco inny sposób niż psy.

Żywienie kota – jak ważne jest, co powinno dawać się kotu?

Koty to stworzenia mięsożerne, gdy są puszczone na wolności polują na zdobycze, czyli na mniejsze zwierzęta. Kot żyjący bez człowieka je myszy, jaszczurki, ptaki a także krety czy łasice. I to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Wiele się słyszy o tym, że koty są odpowiedzialne za wyginanie wielu gatunków różnorodnych zwierząt – i to nie tylko te koty, które nie dostają jedzenia od ludzi, ale również i te mruczki, które jedzą regularnie. Dlatego też należy kotu dawać jedzenie bogate w mięso.

Jak często odwiedzać lekarza weterynarii z kotem?

Kot, tak samo jak człowiek, potrzebuje kontroli lekarskich. O ile nie jest chory, można odwiedzać weterynarza raz na rok aby dowiedzieć się jaki jest stan zdrowia futrzaka. Jeżeli mruczek jest chory to do weterynarza chodzi się tak długo, aż będzie zdrowy i będzie wiadomo, że choroba przeszła a nie wyłącznie utajniła się. Z kotem warto też pójść na kastrację gdy jest młody, ale nie za młody – dzięki temu można temperować jego charakter.

Co można zrobić dla bezdomnych zwierząt?

Niestety w Polsce i na świecie żyje mnóstwo bezdomnych kotów, których życie jest całkowicie niepodobne do życia mruczków będących w szczęśliwych rodzinach. Jak można im pomóc? Przede wszystkim warto je dokarmiać – te koty często chodzą głodne. Warto je również wyłapać i wysterylizować, dzięki czemu nie będą rodziły się nowe pokolenia bezdomnych kotów. Z kolei na zimę warto otwierać okienko do swojej piwnicy, aby zwierzaki nie musiały zimnych nocy spędzać na zewnątrz, gdzie mogą zamarznąć.

Gdzie dla kota znajdziesz jedzenie i zabawki?

Karmy i akcesoria dla kota można znaleźć w internecie. Mnóstwo jest tam sklepów zoologicznych, które są naprawdę dobrze zaopatrzone. Drapaki i tunele dla kota także można tam poszukać. Zaletą jest to, że kupione produkty zostaną dostarczone bezpośrednio do domu, nie trzeba więc z niego wychodzić.

Poprzedni post Kiedy kot powinien być zaszczepiony ? Szczepienia u kota
Następny post Woliera dla kota – skuteczna ochrona dla Twojego pupila!