Jak kot przeprasza? Kocie sposoby na załagodzenie konfliktu

Koty to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych. Nie ma się temu co dziwić, bo wiele osób kocha ich samodzielność i niezależność.

Mówi się jednak, że koty bardzo rzadko okazują człowiekowi uczucia. Wiele osób może zatem zastanawiać się nad tym, czy zwierzęta te potrafią przepraszać. Dobrze byłoby więc bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu.

Co robi kot, gdy nabroi?

Koty to zwierzęta bardzo niezależne, choć nierzadko łakną bliskości człowieka. Bywa jednak, że ich zachowanie staje się nieznośne i irytujące dla człowieka. Koty dostrzegają oczywiście niezadowolenie swoich właścicieli i odpowiednio na nie reagują. Przede wszystkim, bezpośrednio po dokonaniu jakiejś szkody, zwierzę ucieka. Kot udaje się w miejsce, w którym będzie czuł się bezpiecznie.

Może być to jego ulubiony fotel, jak również półka. Zwierzę będzie bacznie obserwowało swojego właściciela. Jeżeli uzna, że człowiek już się nie gniewa, najprawdopodobniej będzie próbowało się do niego zbliżyć. W tym celu może na przykład ocierać się o nasze nogi, jak również miauczeć. Wszystko po to, by zwrócić na siebie uwagę właściciela i wybadać jego reakcję.

Czy kocie zachowanie można w ogóle określić mianem przeprosin?

Wielu miłośników kotów spiera się o to, czy koty faktycznie przepraszają za swoje zachowanie, czy też nie. Nie można zatem z całą pewnością stwierdzić, że zwierzęta te odczuwają pewnego rodzaju poczucie winy. Raczej zależy im na tym, aby człowiek szybko przestał się gniewać.

Mogą zatem przynosić swojemu właścicielowi zabawki, takie jak myszy czy plastikowe ptaszki. Sprawa nieco komplikuje się, jeżeli kot jest wychodzący. Wówczas może mieć w zwyczaju przynoszenie żywych zwierząt do domu. Koty mogą także wdrapywać się na kolana człowieka i okazywać mu aprobatę głośno miaucząc.

źródło: https://puppies.pl/ – blog o domowych zwierzątkach

Hotel-psy Poprzedni post Las Vegas i hotele przyjazne zwierzętom
Następny post Co warto wiedzieć o karmieniu kota?