Jak dobrać karmę dla psa?

Żywienie psa to nie tylko obowiązek właściciela, ale także sposób na dbanie o swojego pupila. W przypadku psów, uzależnionych niejako od tego, co zapewni im właściciel, niezwykle istotna jest właśnie odpowiednia karma. Jaka karma będzie najlepiej dopasowana do potrzeb psa? Na co zwrócić uwagę wybierając karmę dla psa? Czy lepsza jest ta w formie mokrej? Mokra karma dla psa jest dość niedoceniana przez właścicieli. Karmy mokre są zazwyczaj nieco droższe i trudniejsze w przechowywaniu. Pies jednak zazwyczaj dość dobrze ocenia smak mokrej karmy. Do tego należy pamiętać, że dla twojego psa ważne są niezbędne składniki odżywcze, białko zwierzęce, nienasycone kwasy tłuszczowe czy obecność tłuszczy zwierzęcych. Jakie zatem właściwości ma mokra karma? Dlaczego karma mokra może być lepsza niż karma sucha? O czym należy pamiętać, wybierając karmę mokrą?

Wybrać mokrą karmę czy suchą? Różnice między karmami

Dla swojego pupila chcemy jak najlepiej, dlatego szukając dobrej karmy, chcemy dbać o jego zbilansowaną dietę. Rynek oferuje nam wiele rodzajów karmy suchej, a także mokrą karmę. Czy dla psa mokre karmy są lepsze?

Przede wszystkim – psy, jak ludzie, są różne. Mamy małe psy, duże, psy które mają wrażliwy żołądek, są niejadkami, mają choroby. Niektóre karmy są bardziej odpowiednie dla psów dorosłych, inne dla szczeniąt, a jeszcze inne dla starszych psów. przy wyborze karmy ważny jest także skład karmy, zapotrzebowanie psa na konkretne składniki odżywcze. Czy zatem karmić psa karmą mokrą czy suchą?

Oba rodzaje karmy różni kilka kryteriów. Na przykład wilgotność karmy suchej jest znacznie mniejsza niż mokrej. Karmy różni także wartość energetyczna, konsystencja oraz smak. Warto zwrócić na to wszystko uwagę.

Mokre karmy i suche – charakterystyka

Jaka jest zatem karma mokra i sucha?

Karma sucha ma zdecydowanie mniejszą zawartość wody. Oscyluje ona w granicach ok 7-9%. Paradoksalnie jednak, mniejsza objętość tej karmy, daje nam większe ilości spożywanych kalorii. Ergo – warto pilnować, ile karmy suchej spożywa pies, aby nie doprowadzić do jego otyłości. Dodatkowo, przyjmując karmę suchą, pies musi również uzupełniać płyny, pijąc odpowiednią ilość wody.

Karma sucha jest dobrym rozwiązaniem dla psów, które szczególnie powinny dbać o zęby. Gryzienie bowiem ściera osad z powierzchni zębów i utrzymuje je w dobrej kondycji.

Karma mokra to taki rodzaj karmy, który dostarcza psu dużą ilość płynów. Jej wilgotność sięga nawet 75%, przy mniejszej kaloryczności. Karma mokra jest idealnym rozwiązaniem dla psów, które nie chcą jeść. Jej konsystencja przypomina to, co można spotkać w naturze, dlatego jest chętniej konsumowana przez psy. Nadaje się także idealnie dla psów, mających problemy z gryzieniem, gdyż miękką konsystencję łatwiej jest przyjąć. Dodatkowo, w takiej karmie, łatwiej schować tabletki, potrzebne podczas leczenia psa.

Karma mokra ma bardzo wiele zalet, a jednym z istotniejszych dla twojego pupila jest nośnik smaku. Ponieważ mokra karma bardziej przypomina konsystencją, zapachem i składem to, co mógłby on znaleźć w naturze – jest też ona smaczniejsza dla psa.

Co jeszcze wiedzieć na temat mokrej karmy oraz zalety mokrej karmy

Karma mokra to produkt, który często kojarzymy z puszkami. Jednak w ich obrębie, sama mokra karma również ma kilka form. Można zatem spotkać karmy w formie musu czy pasztetu, kawałków w galarecie czy kawałków w sosie.

Mokre karmy w puszcze zazwyczaj są dość zróżnicowane i znajdziemy w nich mięsa i surowce pochodzenia zwierzęcego m.in. z kurczaka, indyka, wołowiny, cielęciny, dziczyzny, królika czy ryb. Zawarte są w nich także różnorakie zboża tj. pszenica, kukurydza, owies, żyto.

O zaletach karmy mokrej już co nieco wspomniano, ale warto także wiedzieć, że tego typu karma nadaje się praktycznie dla psów w każdym wieku, w szczególności dla psów z problemami dentystycznymi. Chociaż karma sucha wydaje się nam wygodniejsza w przechowywaniu i bardziej ekonomiczna, to jednak mokra karma dla psa stanowi wspaniałe urozmaicenie diety psa, dostarcza mu dodatkową porcję wody i charakteryzuje się mniejszą kalorycznością, dzięki czemu łatwiej jest dbać o sylwetkę naszego psa.

W mokrej karmie łatwiej ukryć leki podczas leczenia psa, co stanowi kolejny praktyczny atut. Do tego wygląda naturalniej, smakuje lepiej i podnosi apetyt psich niejadków. 

Zdecydowanie warto zatem mieć mokrą karmę w swoim domu, aby zadbać o zdrową, zbilansowaną dietę dla swojego psa.

Poprzedni post Dlaczego koty uwielbiają wylegiwać się na słońcu?
Hotel-psy Następny post Las Vegas i hotele przyjazne zwierzętom