Domowe sposoby na czyszczenie pralki – czy są skuteczne?

Regularne czyszczenie palki to bardzo ważna kwestia. Regularna konserwacja sprzętu pozwala przedłużyć jego żywotność, a także zadbać o lepszą czystość pranej garderoby. Pralkę można czyścić przy wykorzystaniu wielu różnych sposobów. W sklepach dostępne jest dużo preparatów jednak z powodzeniem można także wykorzystać domowe metody.

1 sposób – czyszczenie sodą oczyszczoną

Pierwszym sposobem, na który warto zwrócić uwagę jest czyszczenie pralki za pomocą sody oczyszczonej. Jest to bardzo proste. Wystarczy wypełnić połowę pojemnika na proszek sodą oczyszczoną i i ustawić „pusty” cykl prania. Aby dobrze usunąć wszelkie zanieczyszczenia i kamień, warto ustawić temperaturę 90 st. C.

2 sposób – kwas cytrynowy

Inną metodą, która pozwala na usunięcie wszelkich zanieczyszczeń z pralki jest wykorzystanie kwasu cytrynowego. Metoda przebiega w bardzo podobny sposób jak w przypadku sody oczyszczonej. Pojemnik wypełnia się produktem i ustawia pralkę na 90 st. C na pełen cykl. Warto jednak zastosować 1/3 szklanki kwasu.

Specjaliści zalecają, aby czyścić pralkę systematycznie, dobrym rozwiązaniem jest usuwanie zanieczyszczeń raz w miesiącu. Regularne wykorzystywanie kwasu cytrynowego pozwala na usuwanie kamienia i grzybów.

3 sposób – czyszczenie octem

Jeżeli we wnętrzu pralki znajduje się kamień, można wykorzystać mieszankę octu i kwasu cytrynowego. Wystarczy wlać do bębna 2 litry octu spożywczego i dosypać dwa opakowania kwasku. Następnie należy ustawić najwyższą temperaturę oraz pełen cykl prania.

4 sposób – pasta z octu i sody

Może się zdarzyć tak, że zabrudzenia będą na tyle mocne, że żaden z powyższych sposób nie pozwoli na osiągnięcie całkowitej czystości. W takiej sytuacji warto przygotować specjalną pastę. W tym celu trzeba wymieszać 10 łyżek octu oraz sodę oczyszczoną, tak aby powstała papka. Mieszaninę trzeba nałożyć na zabrudzone miejsca i zostawić na kilka godzin. Po upływie czasu można zmyć mieszankę wilgotną szmatką i zetrzeć ją na sucho.

Warto zaznaczyć, że oczyścić należy wszystkie elementy. Większe zabrudzenie można także usunąć wcierając pastę szczoteczką do zębów – dzięki jej wykorzystaniu można się dostać do wszystkich przestrzeni i zakamarków, w których najbardziej lubi się odkładać brud.

Dlaczego takie ważne jest regularne czyszczenie pralki?

Czasem zdarza się, że pranie wyjęte z pralki ma nieprzyjemny zapach, albo może być pokryte szarym osadem. Tego typu sygnały świadczą o tym, że pralkę trzeba natychmiast poddać czyszczeniu.

Regularne czyszczenie pralki jest ważne także z uwagi na jej częste kontakty z wodą. Wilgoć może doprowadzić do powstania pleśni, grzybów czy kamienia. Dodatkowo wysoka temperatura i brak cyrkulacji powietrza wewnątrz, może dodatkowo wzmocnić problem.

Brud, który się osadza we wnętrzu pralki, nie tylko powoduje nieprzyjemny zapach, ale także często może być przyczyną usterek urządzenia. Niekiedy w kieszeniach ubrań oddanych do prania pozostają różne mała przedmioty, które mogą np. zapchać filtr, co sprawia, że pralka nie działa prawidłowo. Z pralki należy także usuwać sierść pupili.

Warto wykorzystać domowe sposoby, aby móc skutecznie pozbyć się brudu zalegającego w pralce. Jak wspomniano wcześniej soda oczyszczona, kwasek cytrynowy, a także ocet to niezwodne środki, które pozwolą pozbyć się wszystkich zabrudzeń w domu. Nie trzeba wydawać majątku na drogie specyfiki. Warto zaznaczyć, że wymienione wyżej środki pozwolą także pozbyć się kamienia, który jest szczególnie niebezpieczny dla wielu urządzeń domowych.

Poprzedni post Siatki balkonowe dla kotów – solidność i bezpieczeństwo
Następny post Czy Twój czworonóg może zarazić Cię wirusem?