
To, że koty kochają słońce, to oczywista oczywistość – wszędzie tam, gdzie pada snop światło, ucinają sobie drzemkę i przewracają się, by nagrzać się z każdej strony.
Co na ten temat mówi nauka?
Powody, dla których koty lubią słońce, nie wynikają jedynie z ich genetycznej budowy czy rytmu okołodobowego. Trudno sobie wyobrazić, że słońce nie przynosi im dodatkowych korzyści, biorąc pod uwagę ich przystosowanie do ciepłych środowisk. Tak więc w kolejnych częściach znajduje się krótkie podsumowanie tego, co do tej pory odkryto na temat relacji między kotami a Słońcem. Chociaż niektóre tematy są jeszcze dyskutowane, jest więcej niż jasne, że koty są interesujące na wszystkich poziomach.
Spanie na słońcu a termoregulacja
Badanie w czasopiśmie Science wykazało, że temperatura ciała kotów spada o około 0,5 stopnia podczas snu. Jak każdy ssak, budzenie się z zimnej drzemki jest niekomfortowe, więc rekompensują to sobie leżeniem na słońcu. Jest to wyraźny mechanizm termoregulacyjny o minimalnych związanych z nim kosztach energetycznych.
Ponadto, w przypadku starszych kotów, które mogą cierpieć na dolegliwości takie jak zapalenie stawów (które nasilają się pod wpływem zimna), opalanie może zmniejszyć ogólny ból.
Ponadto, być może zauważyłeś, że twój kot nie tylko odpoczywa na słońcu, ale toczy się i wystawia różne części ciała na działanie światła. To również pomaga ogrzać inne obszary, takie jak brzuch, uszy, nosy, łapy i inne.
Słońce pomaga im utrzymać wagę
Chociaż może wydawać się paradoksalne, że słońce może pomóc Ci schudnąć lub utrzymać zdrową wagę, ma ono bezpośredni wpływ na metabolizm. Jeśli mieszkasz z kotem, na pewno zauważyłeś, że zimą jedzą one więcej. Dzieje się tak dlatego, że zimno przyspiesza ich metabolizm – zwierzę musi produkować więcej endogennego ciepła – więc ma większą potrzebę jedzenia.
Dlatego utrzymywanie ciepłego ciała za pomocą drzemek na słońcu zachęca kota do mniejszego jedzenia. Jest to szczególnie korzystne dla kotów, które mają tendencję do przybierania na wadze lub mają problemy z ćwiczeniami, np. koty starsze. Twój kot ma nadwagę? W https://puppies.pl znajdziesz skuteczne metody walki z tym problemem.
Słońce i witamina D
Chociaż kiedyś sądzono, że koty korzystają ze słońca, aby syntetyzować witaminę D, okazało się, że tak jest mniej. Co prawda są one w stanie wykorzystać to światło do produkcji witaminy, ale sierść uniemożliwia wchłonięcie takiej jej ilości, jak gdyby słońce świeciło bezpośrednio na ich skórę.
Dlatego ważne jest, aby koty miały odpowiednią podaż witaminy D w swojej diecie. W rzeczywistości wysoki poziom tego składnika odżywczego we krwi został naukowo udowodniony jako korzystny czynnik w procesie powrotu kotów do zdrowia po chorobie. Światło jest niezbędne dla wszystkich żywych istot, ale nie jest odżywczym cudotwórcą.