Co warto wiedzieć o karmie dla kotów?

Koty to zwierzęta bardzo delikatne, nie tylko pod względem psychiki, ale również pod względem tego, jak reagują na jedzenie. Dlatego każdy właściciel, który kieruje się dobrem swojego mruczka, powinien dowiedzieć się jak najwięcej na temat tego, co powinno podawać się temu zwierzęciu.

Natura kotów

Koty, chociaż są znane w Europie od wielu wieków, pochodzą z Bliskiego Wschodu. Początkowo zostały przywiezione drogą morską do starożytnego Egiptu, a dopiero w czasach rzymskich znalazły się na terenie Starego Kontynentu. W związku z tym, że ich naturalnym klimatem są kraje o bardzo wysokich temperaturach, gdzie dostęp do wody jest utrudniony, ich organizmy przystosowały się do pobierania jej z upolowanych zdobyczy.

Warto również zauważyć, że choć mruczki są drapieżnikami, to dopóki żyły dziko, one także często padały ofiarą większych od siebie zwierząt. Często dochodziło do tego w miejscach, w których różne gatunki zwierząt przychodziły napić się wody.

Te dwa czynniki sprawiły, że współczesne koty domowe niechętnie piją wodę. Niestety w dużej mierze właśnie ta niechęć przyczynia się do poważnych chorób nerek. Istnieje jednak sposób, aby tego uniknąć.

Wilgotność karmy dla kota

Wybierając karmę dla kota, powinniśmy pamiętać o tym, że musi ona zawierać przynajmniej 80% wilgotności. Oznacza to, że powinniśmy decydować się przede wszystkim na mokre karmy. Dodatkowo kocia dieta powinna zostać uzupełniona o odpowiednią ilość wody, której mruczek nie będzie otrzymywał bezpośrednio z gotowej karmy.

Jak zatem wyliczyć, ile wody powinien dodatkowo wypić kotek?

Przykładowo, jeśli nasz dorosły kot waży około 4 kilogramów, to jego dzienne zapotrzebowanie na mokrą karmę wysokiej jakości wynosi zazwyczaj 200 gramów, przy czym wartość ta może się nieco różnić, w zależności od cech indywidualnych oraz poziomu aktywności. Do tego kot powinien dostać dodatkowe 100 mililitrów wody. Wartość ta może być większa, jeśli panują upały.

Ze względu na to, że koty mogą bardzo różnić się od siebie wielkością, warto zapoznać się z odpowiednimi tabelkami, według których będziemy w stanie ocenić, ile powinien dziennie zjadać i pić.

Karma dla kota

Oprócz zawartości wody powinniśmy także zwrócić uwagę na zawartość poszczególnych składników. Pamiętajmy o tym, że koty są zwierzętami mięsożernymi, czyli podstawę ich diety powinno stanowić białko. Z tego względu dobre karmy dla kotów powinny zawierać surowe mięso jako główny składnik, bez dodatku zbóż czy niepotrzebnych wypełniaczy, takich jak ziemniaki.

Przykładem idealnej karmy może być Dolina Noteci, która jest bogata w mikro- i makroelementy. Jest karmą polecaną przez wielu dietetyków ze względu na skład bogaty w wysokiej jakości mięso. Nie dodano do niej także składników zasmaczających, które można często znaleźć w tanich karmach marketowych o słabym składzie.

Czego unikać?

Podczas karmienia kotów pamiętajmy o tym, aby unikać potraw gotowanych i przyprawionych. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy karmić naszego ulubieńca tym, co sami zjadamy.

Nie należy również podawać kotom krowiego mleka. Ma ono szczególnie niekorzystny wpływ na mruczki ze względu na wysoką zawartość kazeiny, która może prowadzić do alergii i problemów z układem trawiennym, ponieważ wykazuje działanie toksyczne. Warto pamiętać, że nawet kocięta nie powinny go otrzymywać. Dla najmłodszych mruczków zalecane jest kocie mleko, które można kupić w sklepie zoologicznym.

Poprzedni post Jak wybrać najlepszy żwirek do kuwety dla kota? Rodzaje żwirków
Następny post Legowisko dla psa – o czym pamiętać przy zakupie?