Co robić gdy pies wymiotuje?

Wymioty to objaw, który pojawia się zwierząt stosunkowo często i choć nie zawsze musi on oznaczać coś poważnego, warto zwrócić na niego uwagę. Wymiotowanie zwierzęcia jest często lekceważone przez jego opiekuna, choć może ono świadczyć o wielu schorzeniach- nie tylko tych obejmujących przewód pokarmowy. Odpowiednio szybka reakcja może pomóc szybko opanować daną chorobę oraz daje dużą szansę na pełne wyleczenie. Więcej informacji znajdziesz na https://mojezwierze.pl/pies-wymiotuje-mozliwe-przyczyny-i-prawidlowe-postepowanie/

Dlaczego pies wymiotuje?

Poprzez wymiotowanie, zwierzęta usuwają treść pokarmową z górnej części układu trawiennego. Często świadczą one o zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, mogą występować również wtórnie do chorób metabolicznych, zakaźnych oraz neurologicznych. Czasem świadczą także o zatruciu, spożyciu określonych leków lub innych schorzeniach na terenie jamy brzusznej. Pies wymiotuje często po spożyciu ciała obcego lub zepsutego pożywienia. Statystycznie, wymioty u psa to najczęściej objaw choroby żołądka, danego odcinka jelita lub objaw choroby metabolicznej.

Do schorzeń gastrycznych powodujących wymioty zaliczamy między innymi zapalenie, rozszerzenie oraz skręt żołądka, zapalenie, niedrożność jelita, owrzodzenia, nowotwory na terenie przewodu pokarmowego, choroby pasożytnicze, zaburzenia perystaltyki, zespół jelita drażliwego, limfangiektazja, nietolerancje pokarmowe, alergie, zatrucia oraz zaparcia. Chorobami metabolicznymi, które objawiają się wymiotami, może być z kolei encefalopatia wątrobowa, mocznica, niedoczynność kory nadnerczy, nadczynność tarczycy, zaburzenia elektrolitowe, endotoksemia oraz zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej.

Bardzo ważne jest odróżnienie wymiotów od ulewania, kiedy to do dochodzi do zwrócenia pokarmu z przełyku lub gardła zwierzęcia. Odbywa się to bez udziału tłoczni brzusznej, nie jest również poprzedzonym charakterystycznym ślinieniem się oraz odczuwaniem przez psa nudności. Ulewanie świadczy zwykle o jakimś schorzeniu przełyku.

Pies wymiotuje – co dalej?

Oczywistym postępowaniem w przypadku wystąpienia u psa wymiotów jest udanie się z nim do lekarza weterynarii. Internista powinien przeprowadzić wówczas szczegółowe badanie kliniczne, zwracając szczególną uwagę na bolesność jamy brzusznej lub wyczuwalną obecność niepokojących tworów na jej terenie.

Dalsze postępowanie będzie nieco inne w przypadku wymiotów ostrych i przewlekłych. W zależności od objawów zwierzęcia, konieczne może być podanie mu płynów, leków przeciwwymiotnych lub medykamentów osłaniających śluzówkę żołądka. Ponadto, diagnostyka choroby często musi zostać poszerzona o dodatkowe badania. Do testów przydatnych do zdefiniowania danego schorzenia zaliczamy morfologię oraz biochemię krwi, badanie moczu oraz kału, badanie rentgenowskie i ultrasonograficzne jamy brzusznej. W przypadku bardziej skomplikowanych przypadków, niekiedy konieczne okazuje się badanie endoskopowe, pobranie biopsji wycinkowej lub aspiracyjnej, czy przeprowadzenie diety eliminacyjnej w celu wykluczenia alergii pokarmowej. Bardzo ważne jest, aby nie ignorować wymiotów, ani nie umniejszać ich znaczenia, kiedy już się pojawią.

Poprzedni post Koty to nie tylko dachowce – poznaj ciekawe kocie rasy!